Sivrihisar gezilecek yerler! 11 öneri

Eskişehir’in en büyük ilçesi olan Sivrihisar, Yunus Emre ve Hızır Bey gibi önemli kişilerin doğduğu bir ilçedir. Sivrihisar ilçesi günümüzde birçok açıdan en gelişmiş ilçeler arasındadır. İşte Sivrihisar’ı ziyaret edeceklerin mutlaka gezmeleri gereken yerler…

AİLE 14.05.2024, 14:15
1
Sivrihisar gezilecek yerler! 11 öneri
Sivrihisar, Eskişehir’in ilçesidir. Eskişehir merkeze 90 km uzaklıkta bulunan Sivrihisar, doğal güzellikleri ve tarihi alanları ile gezilmesi gereken ilçelerden bir tanesidir. Ulaşım ve turistik faaliyetler açısından oldukça avantajlı olan bu ilçenin insanları da misafirperverdir. Sivrihisar ziyaretleriniz esnasında gezebileceğiniz yerler başlıca şunlardır:
Yerden 12 metre yükseklikte bulunan Sivrihisar Saat Kulesi, seyir terası ile bölgeyi panoramik şekilde görebileceğiniz bir yerdir. Sivrihisar Saat Kulesi, 1899 yılında Kaymakam Mahmut Bey’in talebi doğrultusunda inşa edilmiştir. 2015 yılında restore edilen bu eşsiz yapıyı mutlaka görmelisiniz.
Arastalar Çarşısı, Sivrihisar’ın bulunduğu bölgede yer alan en güzel ve en eski çarşılardan bir tanesidir. Arastalar Çarşısı’nda birçok el emeği eşyayı ve Eskişehir’in organik ürünlerini satın almak mümkündür. Bu çarşıyı gezerek Sivrihisar’ın tarihi ve kültürel yapısı hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirisiniz.
Sivrihisar’ın bulunduğu bölge, birçok kuş türünün yaşadığı bir bölgedir. Balıkdamı Kuş Cenneti de 30.000 dönümlük bir araziye sahip olan ve kuşların bölgeyi daha çok ziyaret etmeleri adına ayrılan bir alandır. Balıkdamı Kuş Cenneti, kuş gözlemciliği yapmak ve efsanevi fotoğraf karelerini yakalamak için ideal bir yerdir.
Şeyh Baba Yusuf’un isteği üzerine inşa edilen Kurşunlu Camii hem mimari açıdan hem de dini açıdan önemli bir camidir. 1492 yılından bu yana ayakta kalmayı başaran bu eşsiz yapıyı mutlaka görmelisiniz.
Bölgeden çıkan önemli kişiliklerden biri olan Nasreddin Hoca için yapılan bu alan, Nasrettin Hoca hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin ziyaret etmeleri gereken bir alandır. Parkın içerisinde Nasreddin Hoca’nın kızının mezarı ve Nasrettin Hoca’nın hayatını yansıtan heykeller gibi önemli şeyler bulunmaktadır.
Bazı ilçeler yalnızca doğal güzellikleri ve tarihi alanları ile değil, sokakları ile de gezilmesi gereken yerlerdir. Bu yerler arasında Sivrihisar ilçesi de yer almaktadır. Sivrihisar’ın sokaklarını gezerek Sivrihisar’ın tarihi evlerini görebilir ve bölge hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.
Ülkemizde bulunan en kıymetli Açıkhava müzelerinden biri olan Metin Yurdanur Açıkhava Müzesi, bölgenin tarihini ve kültürel yapısını anlamak açısından önemli bir alandır. Bu müzede birçok önemli heykel bulunmaktadır.
Surp Yerortutyun Ermeni Kilisesi, aslında 1650 yılında inşa edilmiş olsa da talihsiz bir kaza sonucunda büyük oranda tahribata uğramıştır. Bu tahribat durumundan sonra Surp Yerortutyun Ermeni Kilisesi, Mintes Payanot isimli bir mimarın çalışması sayesinde aslı ile birebir aynı olacak üzere tekrar inşa edilmiştir.
1244 yılında Şeyh Mehmet Efendi’nin isteği üzerine inşa edilen Kılıç Minaresi, görmeniz gereken değişik yapılardan bir tanesidir.
Hamamkarahisar olarak da bilinen Çardak Hamamı, Roma İmparatorluğu’nun bölgeye hâkim olduğu dönemlerden beri kullanılan şifalı kaplıca sularının üzerine inşa edilmiştir.
Uzun yıllardır hizmet veren Arastalar Çarşısı hem mimarisi hem de içerisinde bulundurduğu dükkanlar ile sevilen bir çarşı olmuştur. Bu çarşıda unutulmaya yüz tütmüş el sanatları hakkında bilgi edinebilir, bölgenin yöresel lezzetlerini tadabilir ya da hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı