Siyonist İsrail saldırıları, Refah'ta gıda krizine yol açtı!

İşgalci İsrail'in 7 Ekim'den bu yana düzenlediği insanlık dışı saldırılar sebebiyle Gazze Şeridi'nden Refah kentine sığınan yüz binlerce masum insan "ciddi gıda krizi" yaşıyor. Yerinden edilmiş insanların sayısı 1 milyon 300 bini geçtiğini kaydeden Refah Belediye Başkanı Ahmed es-Sufi, "Refah'ın, savaşın başlangıcından beri bir milyondan fazla yerinden edilmiş insanı kabul ettiğini" ifade etti.

DÜNYA 27.01.2024, 15:40
2
Siyonist İsrail saldırıları, Refah'ta gıda krizine yol açtı!
Filistinlilerin yaşadığı insanlık dışı saldırılar, yaşamlarını ve sağlık koşullarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.
Yıllardır Siyonist İsrail'in ablukası altında olan Gazze Şeridi'nde, 7 Ekim saldırılarından bu yana gıda malzemelerinin tedarik edildiği ticari geçiş kapısı olan Kerem Ebu Salim'in işgalci İsrail tarafından kapatılmasıyla, gıda ürünlerinin temini konusunda daha büyük sorunlar ortaya çıktı.
Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) verilerine göre, Gazze Şeridi'ne yapılan yardımlar, nüfusun ihtiyaçlarının sadece yüzde 7-8'ini karşılamaktadır. Gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan Filistinliler, bu durumun kıtlık ve nakit eksikliği gibi iki temel nedeni olduğunu vurgulamaktadır.
İşgalci güçler tarafından evleri yıkılan Filistinlilerin göçe zorlanması, yiyecek sıkıntısı, yetersiz hijyen koşulları, bu bağlamda yaşam ve sağlık durumlarının son derece kötüleşmesi orada yaşamaya çalışan insanlar için olumsuz bir ortama neden olmuştur. Uluslararası insan hakları kuruluşları, bu durumun salgın hastalıkların yayılmasına yol açabileceği konusunda uyarılar yapıyor.
Tüm bu olumsuz şartlara rağmen kısıtlı imkanlarla açılan aşevinde binlerce kişiye yemek ulaştırmaya çalışan Halid Berakat, bölgede yaşanan olumsuz şartlar hakkında açıklamalarda bulundu.
Bölgedeki "gıda kıtlığından" dolayı büyük sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Bekarat, "Bölgede temel gıda ürünlerinin bulunmadığını, yaşanan olağanüstü durum nedeniyle bulunanların da çok pahalı olduğunu aktararak elimizdeki sınırlı miktardaki yiyecek, aşevine başvuran tüm muhtaç ve aç insanların ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor. Malzemelerin kıtlığı ve fiyatların yüksek olması, büyük miktarlarda yemek hazırlanmasına imkan vermiyor" şeklinde konuştu.
Saldırılardan ve olumsuz şartlardan dolayı Han Yunus'tan Refah'taki barınma merkezine sığınan ve Şabura Aşevinin önünde yemek sırası bekleyen 9 yaşındaki Nevval Berbeh "İsrail ordusu Han Yunus'taki evimizden bizi çıkardı. Yanımıza yiyecek, içecek, giyecek dahil hiçbir şey almadan kaçtık ve ailemle Refah'a sürüldük" dedi.
Az da olsa Aşevi olmasaydı hiçbir şey yiyemeyeceklerini aktaran Berbeh "Ailemin açlığını giderecek yiyecek alabilmek için buna katlanmak zorundayım. Bu yemekleri alabilmek için çok uzun saatler ayakta beklemek zorunda kalıyoruz" ifadelerinde bulundu.
Aşevindeki yemeğin bitmesinden korktuğu için sabahın erken saatlerinden itibaren yemek sırasına koşan 11 yaşındaki Dima Abdurrahman, "Perşembe günü yemek alamadığım için çok üzüldüm, bugün erkenden çıkıp aileme yiyecek almak için acele etmeye karar verdim. Yemek pişirebileceğimiz gazımız ya da yakacak odunumuz yok, bu yüzden hazır yemek almak için aşevine geliyoruz" diye konuştu.
Ailesi ile birlikte Han Yunus'dan Refah'a göçe zorlandığı yerde yeme, içme ve giyim gibi temel yaşam ihtiyaçlarının karşılayamadığına işaret eden Ravhiye Ebu Taime, terörist İsrail saldırılarının hayatın her ânını “acı ve sıkıntıya” dönüştürdüğü günlerden geçtiklerini vurguladı.
Bir gün yemek almak için sıra bekleyeceğini hiç düşünmediğini söyleyen Ebu Taime, "Giysimiz, battaniyemiz yok; çadır alamadık ve yaşam koşullarımız felaket. Ev, oğlumun, kızımın ve yeğenlerimin üzerine buldozerlerle yıkıldı. Bunlar gözümün önünde oldu ve onları buldozerlerle, askeri araçlarla evin enkazına gömdüler" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı