Siyonist İsrail soykırımında kitle imha silahı da kullanıyor!

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Kemal Advan Hastanesi Müdürü Hüsam Ebu Safiye, kıtlık sebebiyle bağışıklık sistemi zayıflayan insanların salgın riskiyle burun buruna yaşadıklarını açıkladı.

DÜNYA 21.06.2024, 16:45
1
Siyonist İsrail soykırımında kitle imha silahı da kullanıyor!
Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki işleyişte olan son hastanelerden Kemal Advan Hastanesi Müdürü Hüsam Ebu Safiye, soykırımcı İsrail ordusunun 8 ayı aşkın süredir katliamlarını sürdürdüğünü ve sınır kapılarını da kapatarak yardım girişini engellediği bölgede salgın hastalıklar ve kıtlık nedeniyle soykırım uyarısında bulundu.
Ebu Safiye, Gazze ve kuzey kentlerinde durumun vahim olduğunu; tıbbi malzeme ve ilaç bulmakta çok zorlandıklarını, sağlık sisteminin minimum düzeyde çalıştığını açıkladı.
Ebu Safiye, "Kıtlık hayaleti bölgeyi yeniden kasıp kavuruyor. Gıda sıkıntısı çekiliyor, elimizde sadece insan vücudu için gerekli olan besin piramidinin yalnızca bir kısmını oluşturan un var." dedi.

Son iki haftada hastaneye gelen vakalara ilişkin Ebu Safiye, "Son 14 günde yetersiz beslenme belirtisiyle 214 çocuk hastaneye getirildi. Bunların 50'den fazlası ileri derecede yetersiz beslenme vakası, 6 kritik vaka da yoğun bakımda tedavi altında" dedi.
Ebu Safiye, bu çocuklar için süt ya da özel yiyecekler olmadığını sadece çözeltilerle besleyebildiklerini aktardı.
Sağlık Bakanlığının depolarında arta kalanlar dışında ilaç ve tıbbi malzeme olmamasının hastalara sunulan temel hizmeti aksattığını kaydeden Ebu Safiye, "Gazze Şeridi'nin kuzeyine hiçbir temel malzeme girişi olmadı. Sadece un var, bu da yaşlılar ve hamileler için gerekli besini karşılamıyor, yağ ve protein içeren gıdalara ihtiyaç var." dedi.

Hastane Müdürü sokaklarda biriken atıklar ve taşan kanalizasyon sularının Gazze ve kuzey kentlerinde hastalık ve özellikle de salgın riskini artırdığı uyarısında bulundu.
Ebu Safiye, "Kıtlık nedeniyle insanların bağışıklık sistemi zayıfladı. Bu da hepatit ve bağırsak enfeksiyonları başta olmak üzere hastalıkların ve salgının yayılmasını hızlandırıyor." dedi.
Dünyaya seslenen Ebu Safiye, "sınır kapılarının açılması, Gazze'ye insani yardım girişinin sağlanması ve kurtarılabilecek durumdaki insanların tamamının kurtarılması için İsrail'e baskı yapılması ve müdahale edilmesi" çağrısında bulundu.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere 37 bin 431 Filistinli öldü, 85 bin 653 kişi yaralandı.
Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:23
Öğle 12:49
İkindi 16:40
Akşam 20:06
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı