Siyonistler soykırımda ısrarcı

​​​​HAMAS Hareketi Siyasi Büro Üyesi Usame el-Hamdan, Gazze Şeridi'nde olası ateşkes ve esir takası anlaşması için sundukları maddelere Siyonist rejimin ısrarla karşı çıktığını söyledi ve, "Gazze'ye yönelik saldırılarına devam etmek istiyorlar. Ateşkes istemedikleri gibi ablukayı kaldırmaya da yanaşmıyorlar” dedi.

DÜNYA 06.02.2024, 04:35
Siyonistler soykırımda ısrarcı
Hamdan, Gazze Şeridi'nde muhtemel ateşkes anlaşması hakkında HAMAS'ın Beyrut ofisinde açıklamada bulundu. Hamdan, HAMAS ile İsrail'in ateşkes taslağında yaşadığı anlaşmazlıklar hakkında şöyle konuştu: "Her şeyden önce bizim için çok önemli bir mesele olan tam bir ateşkes üzerinde ısrar ediyoruz. Yani (İsrail askerlerinin) Gazze'den tamamen çekilmesi ve Gazze'deki ablukanın kaldırılması. İsrail ise bu maddelere ısrarla karşı çıkıyor."

İsrail'in üzerinde ısrar ettiği konulara değinen Hamdan, "İsrail, Gazze'ye yönelik saldırılarına devam etmek istiyor. Ateşkes istemedikleri gibi ablukayı kaldırmaya da yanaşmıyorlar. En büyük anlaşmazlık bu" diye konuştu. Arabulucuların anlaşma taslağı üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıklarına işaret eden Hamdan, HAMAS'ın tüm şartlarının yerine getirileceğinin garantisinin verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Hamdan, esir takası için İsrail'e üst düzey bir isim iletip iletmedikleri hakkında, "İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli rehinelerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Bu da en sonunda gerçekleşecektir" şeklinde konuştu.
HAMAS’lı yetkili, ateşkesin sağlanamaması halinde en kötü senaryonun ne olabileceği sorusunu, "Sahadaki gerçekler dışında herhangi bir senaryo hakkında konuşmak istemiyorum. Bizler tam kapsamlı bir ateşkes üzerinde çalışıyoruz ve sonunda bu da gerçekleştireceğiz" şeklinde cevapladı.

HAMAS, Fransa'nın başkenti Paris'te Gazze'de ateşkes ve esir takasına ilişkin müzakerelerden çıkan teklifi reddettikleri iddiasını yalanlayarak, Filistinli gruplarla müzakereleri sürdürdüklerini belirtti.
HAMAS'tan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, yaptığı açıklamada, "HAMAS, arabuluculara teklifi reddettikleri yönünde herhangi bir cevap iletmedi" dedi. Yetkili, hareketin Filistinli gruplarla müzakereleri sürdürdüğünü ve yakında arabuluculara cevabını ileteceğini kaydetti.
Uluslararası basında HAMAS'ın teklifi reddettiği ve cevaplarını bu akşam açıklayacakları yönünde iddialar çıkmıştı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 01 Mart 2024
İmsak 05:43
Güneş 07:02
Öğle 12:56
İkindi 16:07
Akşam 18:40
Yatsı 19:54
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı