Siz uyuyun vücudunuz çalışsın, yağ yakımını hızlandıran etkili yöntemler

Uykuda kilo verme fikri, birçok kişiyi cezbeder. Peki, bu nasıl mümkün olabilir? İşte uykuda yağ yakımını hızlandıran bazı yöntemler…

SAĞLIK 09.07.2024, 03:35
3
Siz uyuyun vücudunuz çalışsın, yağ yakımını hızlandıran etkili yöntemler
Yağ, insan sağlığı açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar vücut için gerekli olsa da kontrol altında tutulması gereken yağ, aksi durumlarda kalp ve damar hastalıklarına, obeziteye ve daha pek çok sağlık sorununa yol açabilir.
Yağ yakımı, herkes için son derece önemlidir. Yalnızca kilo vermek isteyenler tarafından değil sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler tarafından da dikkate alınması gereken yağ yakımı başlığı, arama motorlarına da sık sık konu olur.
Yağ yakımını hızlandırmak için pek çok yöntem denenebilir. Spor, gıda ve daha pek çok faktör, yağ yakımı üzerinde etkilidir. Öyle ki uyku öncesi yapılan bazı rutinler dahi yağ yakım hızını artırabilir. Peki nasıl? İşte uykuda yağ yakımını hızlandırmanın yolları…
Battaniye, yorgan vb. tekstil ürünleri ile uyumak, ısınma açısından son derece önemlidir. Bir de bu tekstil ürünlerine ek olarak kaloriferlerin çalıştırılması, ortam sıcaklığının ve dolayısı ile de vücut sıcaklığının artmasına yol açmaktadır. Bu noktada vücudun yağ yakım hızına dikkat çeken uzmanlar, düşük sıcaklıklarda uyumanın metabolizma hızını artırdığını vurguladı.
Metabolizma hızının artması ile birlikte daha fazla kalori yakılır. Dolayısı ile de gece serin ortamda uyumak, kişide ya oranının düşmesini sağlar.
Yemek alışkanlıkları, spor düzeni ve daha pek çok faktör kalori kaybı üzerinde etkilidir. Birçok kişi göz ardı etse de uyku ile kalori arasında da bir ilişki vardır.
Yürütülen çalışmaların sonuçlarına göre her gece fazladan 1 saat uyumak, günde 270 kcal daha az alınmasına yardımcı olur. Bu da senede 9 kilodan fazla bir kilo kaybının yaşanmasını sağlar.
Uyumadan önce protein bakımından zengin olan bir karışım içmek, vücudun uykuda iken dahi yağ yakmasına yardımcı olur. Yanı sıra geceleri yatak odalarında ışığın olmaması da uykunun daha az bölünmesine ve dolayısı ile de yağ yakımının hızlanmasına aracılık eder.
Birçok kişi gece aç olarak uyumanın kilo verme sürecini hızlandırdığını düşünse de uzmanlara göre bu, tamamen yanlış bir düşüncedir. Kalori alımının aniden azaltılması vücudun hızlı bir şekilde açlık moduna girmesine ve dolayısı ile de metabolizmayı yavaşlatmasına yol açar. Bu noktada yatağa aç girmemek, kalori kaybı açısından son derece önemli bir hale gelir. Büyük bir porsiyon yerine dengeli ve protein bakımından zengin bir porsiyon tüketmek, vücudun genel sağlığı açısından önemlidir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı