Sızdırılan Pentagon belgeleri: İçeriğinde neler var?

21 yaşındaki bir askeri üs çalışanı olan Teixeira, Pentagon'a ait bazı gizli belgeleri sızdırdı ve sızdırılan belgeler, diğer ülkeler hakkında toplanan Amerikan istihbaratına dair bilgiler içeriyor.

DÜNYA 14.04.2023, 22:05
Sızdırılan Pentagon belgeleri: İçeriğinde neler var?
ABD'ye ait gizli dosyaların bir askeri üs çalışanı tarafından Discord uygulamasındaki bir grupta yayımlandığı ortaya çıktı. Pentagon yetkililerinin doğruladığı belgeler arasında, Ukrayna'daki savaşın ayrıntılı bir resmini çizen ve Çin ile ilgili bilgiler içerenler yer alıyor.
Ayrıca, yayımlanan belgeler arasında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Rusya'nın çıkarlarını gözetmeye çok istekli olduğunu düşündüğüne dair belgeler de var. ABD'nin, Türkiye'nin arabuluculuk yaptığı tahıl koridoru anlaşması konusunda BM genel sekreterinin tutumunun, Rusya'yı Ukrayna'daki savaştan sorumlu tutma girişimlerini baltaladığına inandığı belirtiliyor.
Belgeler ayrıca, Çin teknolojisinin yayılması gibi küresel kaygılarına da ışık tutuyor. Ürdünlü yetkililer arasında Çinli teknoloji firması Huawei'nin 5G lansman planlarına ilişkin tartışmaları detaylandıran üç belge de yayımlandı. Lansmandan sorumlu Ürdün Veliaht Prensi Hüseyin'in, Huawei'yi planın dışında tutmaları halinde Çin'den misilleme yapılmasından endişe duyduğu belirtiliyor.
Bu belgelerin yayımlanması, ABD'nin ulusal güvenliğini tehlikeye sokabilecek bilgilerin nasıl kolayca yayılabileceğini gösteriyor. Ayrıca, BM Genel Sekreteri Guterres'in tutumu ve Çin teknolojisinin küresel yayılımı hakkında endişeler, uluslararası ilişkilerdeki gerilimi artırabilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 10 Haziran 2023
İmsak 03:28
Güneş 05:12
Öğle 12:43
İkindi 16:34
Akşam 20:04
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı