Sokak köpeği sorunu büyüyor…

Ankara Keçiören’de 4. sınıf öğrencisi Tunahan Y.’nin okuluna giderken başıboş köpeklerin saldırısına uğrayıp ağır yaralanması, sokak köpeği tehlikesini yeniden gündeme getirdi.

GÜNDEM 09.12.2023, 04:35
1
Sokak köpeği sorunu büyüyor…
2022 yılında 33, 2023 yılının ilk 6 ayında ise 18 kişinin ölümüne sebep olan başıboş köpekler nedeniyle Türkiye’de her yıl 250 bin kişi kuduz şüphesiyle aşılanıyor. Ölümlü ve yaralanmalı binlerce trafik kazasına da sebep olan sokak köpeklerinin tehlikesine karşı ne zaman ciddi bir önlem alınacağı merak ediliyor…

Türkiye’nin başıboş köpek sorunu giderek derinleşmeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün Ankara Keçiören’de 4. sınıf öğrencisi Tunahan Y.’nin okuluna giderken başıboş köpeklerin saldırısına uğrayıp ağır yaralanması, başıboş köpek sorununu yeniden gündeme getirdi. Sayıları her gün artan ve sürü halinde dolaşan sokak köpekleri, 2022 yılında 33, 2023 yılının ilk 6 ayında ise 18 kişinin ölümüne sebep oldu. Sadece basına yansıyan olaylardan derlenen bu rakamlar bile sokaklardaki köpek tehlikesinin ulaştığı boyutları gözler önüne seriyor. Ciddi yaralanmalara da sebep olan başıboş köpeklerin saldırıları sonucu Türkiye’de her yıl 250 bin kişi kuduz şüphesiyle aşılanıyor. Özellikle çocukları hedef alan başıboş köpekler her yıl yüzlerce trafik kazasının yaşanmasına da neden oluyor. Sokak köpeklerinin sayısının artmasında en büyük paya sahip olan hayvan hakları savunucuları ise başıboş köpek sorununa karşı sessiz kalıyor.

Hayvan hakları savunucularının sorumsuz ve başına buyruk çalışmaları nedeniyle sokak köpeklerinin sayısı yıllar içinde giderek arttı. Tahminlere göre Türkiye’de yerleşim yerlerinde bulunan başıboş köpek sayısı 3 milyonu geçiyor ve kırsal bölgelerde bu sayı daha da fazla. Konuya ilişkin yapılan değerlendirmelerde eğer önlem alınmazsa 10 yıl içerisinde bu sayının 60 milyonu bulabileceği değerlendiriliyor. Kısırlaştırma ve barınaklar ile başıboş köpek sorununun çözülebileceği öne sürülüyor. Ancak hem yerel yönetimlerden hem de hükümet temsilcilerinden henüz başıboş köpek sorununa ilişkin ciddi bir adım atılmadı. Gelen yoğun eleştiri ve tepkilere rağmen yetkilileri sokak köpeklerinin tehlikesine karşı ne zaman ciddi bir önlem alınacağı merak ediliyor.

 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı