Sokakta haklarını arıyorlar...

Emekliler, kendilerine yönelik sürekli yapılan açıklamalar ve atılmayan adımlar sonucunda sahaya indi. TBMM’nin açılışı öncesi Ankara’da bir araya gelen emekliler, verilen sözlerin tutulmasını, memura yapılan seyyanen zammın emeklilere de yansıtılmasını istedi.

EKONOMİ 30.09.2023, 04:35
1
Sokakta haklarını arıyorlar...
Emekli kamu görevlileri olarak ekonomik zorluklarla mücadele ettiklerini, ay sonunu getirmeye çalıştıklarını söyleyen Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Ali Küçükkösen, hayatlarının geri kalan kısmını insan onuruna yakışır bir maaş elde ederek kaygısız ve mutlu geçirmek istediklerini belirtti. “Son dönemlerde uygulanan sıkılaşma politikaları, mali disiplin hükümleri ve diğer uygulamalar; özellikle emekliler üzerinde uygulanmaktadır” diyen Küçükkösen, emeklilerin ekonomik koşullar nedeniyle evden dışarı adım atmaya, markete gitmeye, çocuklarını ve torunlarını ziyaret etmeye korktuğunu söyledi.
Memur-Sen bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Emekli Memur-Sen, 1 Ekim itibariyle açılacak ve çalışmalarına başlayacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne çağrıda bulunmak üzere Ankara Ulus Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında konuşan Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Ali Küçükkösen, talepleri sıraladı.
Emekli kamu görevlileri olarak ekonomik zorluklarla mücadele ettiklerini, ay sonunu getirmeye çalıştıklarını söyleyen Küçükkösen, hayatlarının geri kalan kısmını insan onuruna yakışır bir maaş elde ederek kaygısız ve mutlu geçirmek istediklerini belirtti. “Son dönemlerde uygulanan sıkılaşma politikaları, mali disiplin hükümleri ve diğer uygulamalar; özellikle emekliler üzerinde uygulanmaktadır. Mevcut durumda, kamu görevlisi emeklilerinin alım gücü düşmüş, ekonomik kayıpları artmıştır. Emekli zammı ötelendikçe de emeklilerin kaybı büyümüştür” diyen Küçükkösen emeklilerin ekonomik koşullar nedeniyle evden dışarı adım atmaya, markete gitmeye, çocuklarını torunlarını ziyaret etmeye korktuğunu söyledi.

Temmuz ayında yapılan düzenleme ile en düşük kamu görevlisi ücretinin 22 bin liraya yaklaştığını hatırlatan Küçükkösen, “Şu an en düşük emekli aylığı 7 bin 500 lira iken en düşük kamu görevlisi emeklisi aylığı ise 9 bin 800 lira civarında… Bu rakamların asgari ücretin bile altında olduğu unutulmamalıdır. Ara düzenlemelerle yapılan iyileştirmeler; çalışan-emekli arasındaki maaş uçurumunu büyütüyor, bir bütün olan kamu personel sistemini temelden bozuyor. Amaç, sosyal güvenliğe dair sorumlulukları azaltmak değil sosyal devlet anlayışıyla gereğini yerine getirmek olmalıdır” şeklinde konuştu.

Emekli Memur-Sen olarak bu haklı mücadelenin çözümü için Memur-Sen dışında kimsenin fiili bir eylemde bulunmadığını belirten Küçükkösen, “Biz, ayrıcalık ya da hakkımız olandan fazlasını istemiyoruz. İnsan onuruna yakışır emekli aylığı, masada temsil hakkı, sendikaya üyelik özgürlüğü istiyoruz. Bu noktada TBMM’ye büyük sorumluluk düşüyor. 1 Ekim tarihinde çalışmalara başlayacak olan TBMM’nin önceliği ve gündemi; kamu görevlisi emeklilerinin; aylıklarının artırılması ve kamu görevlisi sendikalarına üyeliği olmalıdır. Beklentimiz, kamu görevlilerine yapılan seyyanen ödemenin emeklilere yansıtılması, çalışan ile emekli arasındaki uçurumun azaltılması, sorunların çözüme kavuşturulmasıdır. Ocak ayı beklenmeden, emeklilerin sorunları çözüme kavuşturulmalı, ekonomik kaygıları son bulmalıdır” çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 06:00
Güneş 07:25
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı