Son daika: Anayasa Mahkemesi'nin ek MTV kararı belli oldu!

6 Şubat'taki depremlerden dolayı ek MTV ödenmesini sağlayan yasa, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmedi. Bu yüzden vatandaşlar, kasım ayının ikinci taksidini ve ağustos ayının ödenmemiş taksidini ödemek zorunda kalacaklar.

GÜNDEM 28.09.2023, 12:55
Son daika: Anayasa Mahkemesi'nin ek MTV kararı belli oldu!
CHP, Kahramanmaraş depremleri sonrası ekonomik zararları gidermek amacıyla alınan ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı.
AYM Genel Kurulu, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremlerin yol açtığı mali kayıpları telafi etmek için ek Motorlu Taşıtlar Vergisi getiren ve Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun’un, “ek motorlu taşıtlar vergisi” alınmasına ilişkin 1. maddesinin bazı fıkralarının iptalini ve yürürlüklerinin durdurulmasını talep eden CHP’nin başvurusunu esaslı olarak inceledi.
Yüksek Mahkeme, Kanun’un, 2023 yılına mahsus olmak üzere, motorlu taşıtlar vergisi tutarı kadar ek motorlu taşıtlar vergisi ödenmesini düzenleyen 1. maddesinin ilgili fıkralarının Anayasa’ya aykırı olmadığına ve iptal talebinin reddine hükmetti.
Oy birliğiyle verilen kararın gerekçesi ileride yazılacak.
Ekim ayında ödenmeyen taksit ile birlikte kasım ayında ödenmesi gereken ikinci taksit vatandaşlar tarafından ödenecek.
Düzenleme ile 2023 yılında bir kereye mahsus olmak üzere uygulanan ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ödemelerin ağustos ve kasım ayları şeklinde iki taksitte yapılması kararlaştırılmıştı.
Ek MTV’de ilk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar liralık hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı