Soykırımdan yargılanacak... İsrail suçlu bulundu, biz utandık!

Gazze öldü… Biz izledik… Güney Afrika harekete geçti… Lahey’de yargılama yapıldı…

DÜNYA 27.01.2024, 04:35
1
Soykırımdan yargılanacak... İsrail suçlu bulundu, biz utandık!

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail rejiminin yargılandığı duruşmada, Gazze’de yaşanan insani trajedinin son derece farkında olduğunu ve can kayıplarından derin endişe duyduğunu duyurdu. Soykırım davasında İsrail aleyhine ileri sürülen iddiaların “makul seviyede” ispatlandığına hükmeden Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’in saldırılarına maruz kalan Gazzelilerin, Soykırım Sözleşmesi’nin 2. maddesindeki “korunan grup” tanımını karşıladığını belirtti.
Uluslararası Adalet Divanı (soykırım davasında) Gazze’deki felaket boyutundaki insani durumun, tedbir kararı vermesini gerektirecek düzeyde “acil tehlike” teşkil ettiğine de hükmetti. İşgalci İsrail rejiminin Gazze’de ve Gazze’ye karşı yürüttüğü askeri operasyonları derhal durdurması gerektiğini kaydeden Adalet Divanı, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki fiillerin işlenmesini önlemek için tüm tedbirleri alması gerektiğini duyurdu.
Meseleye insani hassasiyetlerle yaklaşan Güney Afrika yönetimi, hiçbir Müslüman ülke liderinin gösteremediği cesareti gösterdi. İslâm ülkelerinin hiçbir etki gösteremediği soykırım sürecinde Güney Afrika’nın asil duruşu, tarihe altın harflerle kazındı.
Birleşmiş Milletler’in en yüksek mahkemesi konumunda yer alan Uluslararası Adalet Divanı, 15 yargıçtan oluşuyor. Güney Afrika’nın talebiyle Siyonist İsrail’in yargılandığı dünkü duruşmada 15 yargıca ek olarak Güney Afrika’yı ve İsrail’i temsilen 1’er yargıç da hazır bulundu. Toplamda 17 yargıcın bulunduğu mahkemede 15 kabule karşılık 2 ret ile ihtiyati tedbir kararı alındı. Ezici bir çoğunlukla alınan kararda 15 yargıcın kabul oyu kullanması, Siyonist İsrail’in soykırım suçunun uluslararası hukuk bağlamında daha fazla karşılık görmesini sağlamış oldu.
Güney Afrika, 29 Aralık 2023’te, 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhinde dava açarak ihlallerin durdurulmasına yönelik önemli bir adım atmıştı. Uluslararası Adalet Divanında (UAD) görülen davadan çıkan kararlar, İsrail’in Gazze’deki soykırımını inkâra yer bırakmayacak şekilde kanıtlamış oldu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı