Sözcü’nün haber sitesine trafik şoku: ‘Google bize sansür uyguluyor, neden yokuz?’

Sözcü Gazetesi’nin internet haber portalı, Google'ın ‘Haberler’ ve ‘Keşfet’ uygulamasında yeterince göstermediğini ileri sürdü. Görünürlüklerinin yarı yarına düştüğünü belirten Sozcu.com.tr, “Google’dan cevap bekliyoruz…” açıklaması yaptı.

GÜNDEM 18.08.2023, 10:30
2
Sözcü’nün haber sitesine trafik şoku: ‘Google bize sansür uyguluyor, neden yokuz?’
Muhalif yayınlarıyla bilinen Sözcü Gazetesi son aylarda arama motoru Google’ın site ziyaret verilerini görmezden geldiğini ve iktidara yakın medyaya ‘Google Haberler’ ve ‘Google Keşfet’te daha çok yer verildiğini savundu.
‘Okurlarımızın dikkatine’ başlığıyla paylaşılan açıklamada, “Eğer son dönemde Google'da herhangi bir haberle ilgili arama yaptığınızda SÖZCÜ'yü daha az görüyorsanız, kritik gelişmelerle ilgili doğru ve doyurucu haberleri bulmakta zorlanıyorsanız, size bir notumuz var…” denildi.
Sözcü Gazetesi iddia ettiği bu tavırla ilgili Google’dan bir açıklama beklediklerini belirtti.
İşte Sözcü Gazetesi’nin açıklaması:

“Okurlarımızın dikkatine
“Gerçekleri eğip bükmeden yıllardır okurlarına ulaştıran SÖZCÜ gazetesinin internet sitesi Sozcu.com.tr, Türkiye’de doğru, güvenilir ve tarafsız yayıncılığın adeta kalesi niteliğinde.
En sıcak haberler, ekonomide ve siyasette olup bitenler, dünyanın dört bir yanındaki gelişmeler anbean Sozcu.com.tr’den takip ediliyor.
İşte bu nedenle Sozcu.com.tr Türkiye’de ziyaretçilerinin en uzun süre zaman geçirdiği haber portalı…
Okurlarını kandırmadan, ‘tık avcılığı’ yapmadan bağımsız, özgür ve özgün haberciliği sürdüren Sozcu.com.tr, her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.
Birçok gazete, televizyon ve portalın haber uygulamasını açık ara geride bırakan SÖZCÜ, akıllı telefon uygulamalarında en çok tercih edilen medya kuruluşu…
Verilere göre, Türkiye’de dünyaca ünlü arama motoru Google’da en çok aranan 10 kelimeden biri de Sözcü.
Ancak Google, tüm bu verileri ve ilgiyi görmezden gelerek son dönemde Sozcu.com.tr’ye adeta üstü örtülü bir sansür uyguluyor.
Google’ın Haberler ve Keşfet uygulamaları, bir süredir iktidara yakınlığıyla bilinen medya kuruluşlarına daha fazla yer verirken, bağımsız medyaya daha az yer veriyordu. Mayıs ayında yapılan seçimlerden sonra bu durum daha da tuhaf bir hal aldı.
Seçimlerden önce başlayan SÖZCÜ’nün Google’daki görünürlüğündeki düşüş seçimden sonra hız kazandı.
Sozcu.com.tr’nin haberlerinin görünürlüğü 20-25 milyon seviyelerinden 10 milyonun altına indi.
Konuyla ilgili olarak Google yetkilileri ile yaptığımız yazışmalardan bugüne kadar bir sonuç çıkmadı. Soruna ilişkin sorularımız da cevapsız kaldı.
Biz de konuyla ilgili olarak siz değerli okurlarımızı bilgilendirmek istedik.
Nedenini bilmediğimiz bir şekilde aylardır Google’ın Sozcu.com.tr’ye olan ‘kayıt’sızlığını anlamlandırmaya çalışıyoruz.
Özellikle Türkiye’de yaşayanları yakından ilgilendiren sıcak konu başlıklarında, ekonomiyle ilgili kritik haberlerde neden
Sozcu.com.tr’nin Google News kullanıcılarına eskisi gibi gösterilmediğini merak ediyoruz.
Google Keşfet uygulamasından neden artık SÖZCÜ’nün kaliteli içeriklerinin eskisi gibi kullanıcılarına önerilmediğini bilmek istiyoruz.
Türkiye'de dijital medya, yıllardır bir canavarla boğuşuyor. Bu canavarın adı ise ‘arama motoru haberciliği‘, yani sektörde bilinen adıyla SEO haberciliği… Google’ın elleriyle büyüttüğü bu canavar internet medyasını teslim almış durumda…
Haber sitelerinin kalitesiz, yetersiz bilgi içeren ve hatta ziyaretçileri kandırmaya yönelik olarak ürettiği içerikler Google tarafından Türk halkına habermiş gibi sunulurken, Reuters’ın da raporunda yer verdiği gibi yazılı ve dijital medyada en çok güven duyulan kuruluş olan SÖZCÜ’nün haberleri neden görmezden gelinip arka plana atılıyor?
Google’dan cevap bekliyoruz…”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı