Sözleşmeli besicilik projesinde büyük hayal kırıklığı! Sözleşmeler iptal edildi

Et fiyatlarını düşürmek için geçtiğimiz yıl büyük vaatlerle hayata geçirilen sözleşmeli besicilik projesi, daha bir yıl geçmeden üreticiyi büyük bir hayal kırıklığına uğratarak ESK ile yapılan sözleşmelerin iptal edildiği ortaya çıktı.

EKONOMİ 12.09.2023, 15:10
1
Sözleşmeli besicilik projesinde büyük hayal kırıklığı! Sözleşmeler iptal edildi
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılıkta yerli üretimi teşvik etmek için geçtiğimiz yıl büyük umutlarla hayata geçirilen sözleşmeli besicilik projesi, yetiştiricileri tam bir hayal kırıklığına uğrattı. Et ve Süt Kurumu’nun sözleşme kapsamında piyasa fiyatlarının üstünde belirlemesi gereken kesim fiyatlarını, piyasa fiyatlarının altında belirlemesinden dolayı, yetiştiricilerin, ESK ile yaptığı sözleşmeleri 30 bin lira ceza ödeyerek iptal ettirdiği ortaya çıktı.
Hükümetin bir tarafından artan gıda fiyatlarına karşı yerli üretimi teşvik edecek yeni vaatler ortaya koyarken, ESK’nın et fiyatlarını düşürmek için hayata geçirilen sözleşmeli besicilik projesini sabote edercesine düşük kesim fiyatı belirleyerek yerli üreticiyi cezalandırması tarım politikalarında yaşanan çelişkiyi gözler önüne seriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen sözleşmeli besicilik projesinin uygulanmadan rafa kaldırıldığı ortaya çıktı. Et ve Süt Kurumu, sözleşmeli besicilik projesi kapsamında yetiştiricilerle sözleşme yapacak ve sözleşme kapsamında yetiştirilen hayvanlar ESK tarafından kesilecekti. Proje kapsamında piyasa fiyatlarının üstünde bir kesim fiyatı belirlenerek, yerli üretimin teşvik edilmesi amaçlanıyordu.

Ancak gelinen noktada Et ve Süt Kurumu, bir komisyon tarafından aylık olarak belirlenerek, kurum web sayfasından duyurması gereken kesim fiyatları ile ilgili hiçbir duyuru yapmazken, piyasa fiyatlarının altında belirlenen kesim fiyatlarının da sözleşme yapılan besicilere dayatıldığı ortaya çıktı.

Et ve Süt Kurumu’nun sözleşmeli besicilik projesi kapsamında Eylül ayı için kesim fiyatını prim dahil 220 lira olarak belirlediği ortaya çıkarken, yetiştiricilerin de bu kesim fiyatına tepki göstererek, ESK ile yaptıkları sözleşmeleri iptal ettirdikleri belirtiliyor.

ESK ile sözleşmeli besicilik projesi kapsamında sözleşme yapan besicilerin, projeden caymaları durumunda 30 bin lira ceza ödemeleri gerekiyor. ESK’nın piyasa fiyatlarının altında kesim fiyatı belirlemesinden dolayı besiciler 30 bin lira cezayı bile ödemeyi göze alarak sözleşmelerini iptal ettirmeleri, hayvancılık için büyük umutlarla hayata geçirilen sözleşmeli besicilik projesinde yaşanan hayal kırıklığını gözler önüne seriyor.

UKON tarafından haftalık olarak yayınlanan kesim fiyatlarına göre, Türkiye ortalaması karkas (yağsız) kesim fiyatı 240 liraya çıkmış durumda. Piyasada kesim fiyatları 240 liraya çıkarken, ESK’nın sözleşmeli besicilik projesi kapsamında sözleşme yaptığı yetiştiricilere piyasanın 20 lira altında kesim fiyatı dayatması, projenin ESK tarafından nasıl sabote edildiğini ortaya koyuyor.

Diğer yandan ESK, sözleşmeli besicilik projesi dışında alımını yaptığı karkas kesim fiyatlarında da göstermelik bir artış yaparak 190 liradan 200 liraya çıkardı. Kesim fiyatlarında yapılan 10 liralık kesim fiyatı yetiştiriciler için bir anlam ifade etmezken, ESK da bu fiyattan hayvan kesemiyor. Kesim fiyatının düşük belirlenmesinden dolayı yerli üreticinin hayvanını kesemeyen ESK, ihtiyacı olan eti ise ithal ederek karşılıyor.

Yerli üreticinin hayvanını kesmemek için piyasa fiyatlarının altında kesim fiyatı açıklayan ESK’nın, ihtiyacı olan eti ise ithalatla karşılaması dikkat çekiyor. ESK, her hafta ortalama 50 ton et ithal ederken, ihtiyacı olan eti de ithal edilen etle karşılıyor. Yerli üretimi desteklemek için politikalar uygulaması gereken ESK’nın tam aksine yerli üretime darbe vuracak politikalarla et ithal etmesi kamuya ait bir kurumun nasıl yönetildiğini acı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:41
Güneş 07:00
Öğle 12:56
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:56
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı