S&P Global'in Kıdemli Direktörü'nden Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisine itiraz

Kredi Derecelendirme kuruluşu S&P Global'in Kıdemli Direktörü Frank Gill, verdiği röportajda Türkiye ekonomisine dair dikkat çeken açıklamalar yaptı.

EKONOMİ 10.06.2024, 16:55
S&P Global'in Kıdemli Direktörü'nden Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisine itiraz
Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global'in Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye'nin kredi notu, enflasyon beklentileri ve döviz kurlarına ilişkin öngörülerini paylaşarak Türk ekonomisinin görünümüne dair kritik değerlendirmeler yaptı.
CNBC-e'ye verdiği özel mülakatta Gill, Türkiye'de tek haneli enflasyonun üç yıl uzakta olduğunu belirtti ve yıl sonu dolar/TL beklentisini 32,5 olarak açıkladı.

S&P Global'in Türkiye'nin net rezervlerine dikkat ettiğini belirten Frank Gill, Mayıs ayı sonunda net rezervlerin ilk kez artıya geçtiğini vurguladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in eksi rezervin artık gündemde olmadığı açıklamasını da değerlendiren Gill, Türkiye'nin B+ olan kredi notunun yıl sonundan önce gözden geçirileceğini ve bu notun üçte bir olasılıkla yükselebileceğini belirtti. Gill, "Türkiye'nin rezerv birikimini ve cari açığındaki trendi izliyoruz. 2023'te bütçe açığı oldukça büyüktü ancak bu yıl sonuna doğru yaklaşık bir puan düşeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Gill, Türkiye'nin haziran ayından itibaren bir dezenflasyon sürecine girmesi beklendiğini ve enflasyonun kalıcı olarak düşmesinin karmaşık bir süreç olacağını söyledi.
Merkez Bankası'nın yıl sonu için yüzde 38 enflasyon hedefini gerçekçi bulmayan Gill, kendi tahminlerinin yüzde 56 ile 57 arasında olduğunu belirtti. 2024 yılı için enflasyon tahminlerinin yüzde 28 olduğunu ifade eden Gill, "Tek haneli enflasyonu 2027 sonuna kadar görmüyoruz. Türkiye başka bir dış şok da alabilir" dedi. Ayrıca, asgari ücret politikalarının enflasyon üzerinde kritik bir etkisi olacağını vurguladı.

Faiz politikasında erken indirim riskine dair soruları yanıtlayan Gill, bu durumun büyük ölçüde tasarrufların dolarizasyon eğilimlerine ve enflasyon trendlerine bağlı olacağını belirtti. Gill, 2024 yılında faiz indiriminin olası görünmediğini, ancak 2025'in başlarında Merkez Bankası'nın faizleri düşürmeyi düşünebileceğini söyledi.

Doların Türk lirası karşısındaki değeriyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Gill, TL'nin dolar karşısında 2024'te oldukça istikrarlı olacağını öngördü.
"Yıl sonunda dolar/TL 32,5 seviyesinde sonlanabilir ve şu anki seviyeye oldukça yakın" ifadelerini kullanan Gill, Turizm sezonu ile güçlü döviz girişlerinin etkisiyle TL'nin istikrar kazanacağını belirtti.
Gill, yıl sonunda döviz çıkışları ve enerji ithalatı için daha fazla döviz talebi nedeniyle volatilitenin artabileceğini ifade etti. 2024 için durumun iyi göründüğünü ancak 2025'in zor geçebileceğini belirten Gill, özellikle ihracatçılar için bazı sektörlerin kar marjlarının sıkıntıya düşebileceğini söyledi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı