Sudan açlığın pençesinde!

Sudan ordusu ile Hızlı Destek Güçleri arasında yaşanan savaşın ortasında temel yaşam ihtiyaçlarını dahi temin etmekte sıkıntıya düşen Sudan halkı, uluslararası ihmal ve Müslümanların vurdumduymazlığı sebebiyle büyük bir felaketle karşı karşıya...

DÜNYA 21.03.2024, 13:10
Sudan açlığın pençesinde!
Birleşmiş Milletler İnsani İşler Ofisi dün yaptığı açıklamada, Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri arasında neredeyse bir yıldır süren çatışmanın ülkeyi dünyanın en kötü açlık krizi olma yoluna soktuğunu, yetersiz beslenme oranlarının hızla arttığını ve şimdiden çocukların hayatına mâl olduğunu ifade etti.
İnsani Yardım Operasyonları Direktörü Edem Wesorno, BM Güvenlik Konseyi'ne şunları söyledi: Yakın zamanda yapılan bir değerlendirme, Kuzey Darfur'daki El Fasher'deki Zemzam kampında her iki saatte bir çocuğun öldüğünü ortaya çıkardı. İnsani yardım ortaklarımız, önümüzdeki haftalarda ve aylarda yaklaşık 222.000 çocuğun ölebileceğini tahmin ediyor.Wesorno, acil düzeyde gıda güvensizliğiyle karşı karşıya kalan insanların yüzde 90'ına ev sahipliği yapan Hartum, Darfur ve Kordofan'da yoğun çatışmaların azalmadığını ifade etti.Wesorno, Sudan halkının yaşadığı ‘’umutsuzluktan’’ söz ederek, ‘’Sudan'da, uluslararası ihmal ve eylemsizlik perdesinin arkasında insanlarla alay ediliyor. Basitçe ifade etmek gerekirse, Sudan halkını yüzüstü bırakıyoruz’’ dedi.
Haber: Hamza Korkmaz

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı