Sülük toplama sezonu kapanıyor:15 Mart'ta yasak başlayacak!

Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sülük popülasyonunun sürdürülebilirliği için her yıl Mart ve Ağustos ayları arasında sülük toplanması yasaklanıyor. Bu yıl da 15 Mart 2024 tarihinde başlayan yasak 31 Ağustos 2024 tarihine kadar devam edecek. İşte detaylar..

GÜNDEM 06.03.2024, 13:30
Sülük toplama sezonu kapanıyor:15 Mart'ta yasak başlayacak!
Sürdürülebilirliği ve sülük popülasyonlarının korunması için 15 Mart - 31 Ağustos tarihleri arasında sülük toplama yasaklandı.
Yasak süresince, sülük avlamak veya toplamak yasa dışı ve cezai yaptırım uygulanıyor. Yetkililer, bu yasağa uyulmasını ve sülüklerin korunmasına katkıda bulunulmasını istiyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Su ürünleri kaynaklarımızın korunması, sürdürülebilir olması ve yasadışı su ürünleri avcılığının önlenmesi amacıyla, Bakanlığımızca hazırlanan tebliğde sülük istihsali yapılacak alanlar, uygulama yöntemi, zaman yasağı, takibi, kullanılacak belgeler, istihsali yapılacak alt türler, ürünlerin nakli, izlenmesi, miktarı ile sülüğün yasadışı istihsalinin önlenmesi dahilinde alınacak ek tedbirlere yönelik usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir düzenlemesi yer almaktadır. Bu dahilde, bilimsel kuruluşların ve akademisyenlerin tavsiyeleri doğrultusunda; ekonomik ve ekolojik değere sahip sülük stoklarımızın korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir olarak işletilmesi amacıyla tüm sülük türlerinin 15 Mart-31 Ağustos tarihleri arasında avcılığı/toplayıcılığı yasaklanmıştır.” 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı