Süper Lig yeni yayın gelirinde tüm detaylar belli oldu! Hangi takım ne kadar kazanacak?

Uzun bir süredir görüşmelerin sürdüğü Süper Lig'de yayın ihalesi geçtiğimiz günlerde sonuçlandı ve 3 yıllığına beIN Media Group Süper Lig yayın haklarını satın aldı. Türkiye Futbol Federasyonu'nun yayın ihalesinin sonuçlandığı açıklamasını ardından rakamlar futbolseverler tarafında merak ediliyordu. Peki Süper Lig yeni yayın geliri nasıl dağılacak? İşte Süper Lig yayın ihalesinin tüm detayları.

SPOR 05.03.2024, 15:20
Süper Lig yeni yayın gelirinde tüm detaylar belli oldu! Hangi takım ne kadar kazanacak?
Süper Lig  ve 1. Lig yayın gelirine ilişkin görüşmeler uzun süredir TFF, Saran Medya ve beIN Media Group arasında devam ediyordu.  Buna göre geçtiğimiz günlerde TFF, görüşmeye katılan medya gruplarından tekliflerine zam yapmasını istemişti. Teklif veren taraflar zam talebini reddederken TFF görüşmelerin iptal edildiğini açıklamıştı. 
Yaşanan bu gelişmenin ardından bir görüşme daha gerçekleştirilirken TFF ile beIN Media Group masadan el sıkışarak kalkmıştı. 

Buna göre beIN Media Group, Süper Lig ve 1. Lig’in yayın ihalesini 182 milyon dolarlık teklifle kazan taraf olurken anlaşmaya varılan  bu ücretin yarısını güncel döviz kurundan, diğer yarısını ise 31,3 liralık kurdan ödeyecek.
Mevcut yayıncı kuruluş, ihale şartnamesi uyarınca  ödemeyi taahhüt ettiği ücretin yüzde 50'lik kısmını (91 milyon dolar) yükümlülük için güncel döviz kuruna tabi olacak. Yayın bedelinin kalan 91 milyon dolarlık ödemesindeyse teklifin yapıldığı 2 Mart 2024 gününün kuru olan 31,3 lira baz alınacak.
TFF ile beIN Media Group arasında varılan uzlaşıya göre, sezon içinde Kasım 2024’te 10 milyon dolarlık bir ödeme gerçekleşecek olursa bu ödemenin 5 milyon doları o günün döviz kuru üzerinden yapılırken kalan 5 milyon dolarlık ödemenin ise kuru 31,3 liradan işlem görecek. Belirlenen 31,3 liralık kur, bir sonraki sezon enflasyon oranında artırılacak.
Yeni ihale sonucu 182 milyon dolara yükselen yayın gelirinin takımlara, federasyona ve alt lige ne şekilde dağıtılacağına Kulüpler Birliği karar verecek. Son 7 sezondur yayın gelirinin paylaşımında, önce federasyona yüzde 4 ve alt liglere yüzde 18’lik dilim ayrılıyor. Kalan meblağ ise şöyle dağıtılıyordu:
Kulüpler Birliği, yayın geliri dağılımında herhangi bir değişikliğe gitmezse takımların kazancı yüzde 113 ila 141 oranında artacak.

Süper Lig ekiplerinin her biri, yeni sezonda döviz kurunda bir artış yaşanmasa dahi katılım bedeli olarak en az 86,5 milyon lirayı elde etmiş olacak.
Takımlar alacakları her galibiyette 5,98 milyon lira, her beraberlikte ise 2,99 milyon lira kazanacak.
Geçmiş yıllarda şampiyonluk yaşayan kulüpler, her bir şampiyonluk için 7,18 milyon liralık ödülün sahibi olacak.

Sezon sonunda şampiyonluğa uzanacak ekibin şampiyonluk primi ise 86 milyon lira.
Süper Lig’de 2024-25 sezonu 19 takımla oynanacak ve takımların minimum yayın geliri payları bu sezona göre kıyaslandığında ortaya şu şekilde bir tablo çıkıyor:

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı