Suyu ayakta içmenin zararları

Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa’nın (S.A.V) birçok hadisinde buyurduğu ayakta su içmeyin uyarısının nedeni bilimsel olarak da açıklandı. Helal ve temiz olan suyu ayakta içip vücudunuza zarar vermeyin.

GÜNDEM 17.01.2024, 14:25
Suyu ayakta içmenin zararları
Ayakta su içmenin insanlara sağlık açısından zarar verebileceğini belirten bilim adamları, insan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonu olduğunu, ayakta duran bir insan eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçtiğini söylüyor. Bilim Adamları, “Midenin küçük eğriliğine uyan kısmında waldeyerin mide caddesi denen oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek zaten devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını (pilor) geçerek onikiparmak bağırsağına (duodenum) geçer.
AYAKTA SU İÇİLDİĞİNDE ORGANLAR HIRPALANIYOR
Eğer insan sıvıyı oturarak içerse bunlar önce midede birikir, asitle karışarak mikropları ölür ve sonra onikiparmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan birçok hastalıktan korunmuş oluyor. Bilim insanları rastgele sıvı alıp ayakta tüketmenin bazı hastalıklara daha fazla maruz bırakacağını belirtiyor. Bilim insanlarına göre ayakta su içildiğinde tazyikli su sıkılmış gibi organlar hırpalanıyor. Oturur vaziyette su içmekte ise su mideye kıvrılarak yavaş yavaş gidiyor.
SU NASIL İÇİLMELİ Suyu içerken imkânlar ölçüsünde kıbleye yönelip, oturarak besmele çekip su bardağı sağ ele alınarak içmelidir. Her hususta olduğu gibi su içerken de itidal üzere hareket etmeli aşırı derecede su içmemeli, çok soğuk ve çok sıcak olanlardan da sakınmalıdır. Su üç yudumda içilmelidir.
AYAKTA SU İÇMEK HUSUSUNDA SÖYLENEN HADİSLER ŞUNLARDIR: "Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı" (Abdürrezzak 10/427 hadis 19588). "Sizden biriniz ayakta su içmesin. Her kim unutur da içerse kusmaya çalışsın" buyurmuştur (Müslim eşribe Hadis 116). Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem "Ayakta su içmeyi yasaklamıştır" ifadesi, Müslimin bir başka rivayetinde "Ayakta su içmekten men etmiştir" şeklinde geçmektedir. (Müslim, Eşribe 112, 114) EbûHüreyreradıyallahuanhdan rivayet edildiğine göre Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Hiçbiriniz ayakta su içmesin. Unutarak içen de kussun!" (Müslim, Eşribe 116)

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı