Taksim'deki bombalı saldırı davasında 3 sanık tahliye edildi

İstanbul Taksimİstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen 6 kişinin öldüğü 99 kişinin yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin 27'si tutuklu 36 kişinin yargılandığı davada, sanıklar Mesut Hesso, Muhammed Şiho ve Zekeriya Muhammed Şemmuni yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla tahliye edildi.

ASAYİŞ 26.09.2023, 08:30
Taksim'deki bombalı saldırı davasında 3 sanık tahliye edildi
İstanbul Taksim İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen 6 kişinin öldüğü 99 kişinin yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin 27'si tutuklu 36 kişinin yargılandığı davada, sanıklar Mesut Hesso, Muhammed Şiho ve Zekeriya Muhammed Şemmuni yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla tahliye edildi. Mahkeme, bombayı koyan Ahlam Albashır'in de aralarında bulunduğu 24 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşmasına, Ahlam Albashır’ın arasında bulunduğu 12 tutuklu sanık hazır bulundu. 15 tutuklu sanık ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Duruşmada savcı, tutuklu olan tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti. Bunun üzerine savunması sorulan sanık Ahlam Albashır, tutukluluk talebine driyeceği bir şey olmadığını ancak kız kardeşiyle görüşmek istediğini söyledi.
Ahlam Albashır ile eylem öncesinde Taksim ve Fatih’te keşif yapmaya giden 18 yaşından küçük tutuklu A.E.Ş., Ahlam ile iş yerinden tanıştığını, annesinin de aynı iş yerinde çalıştığını ifade etti. A.E.Ş, Fatih ve Taksim’e birlikte gittiklerini Ahlam'ın çok fotoğraf çektiğini, bunun nedenini sorduğunda ise "Ablam burayı görmek istiyor. Onun için çekiyorum" yanıtını aldığını anlattı.

Ahlam Albashır’ın yakalandığı evde bulunan tutuklu sanık Hatice El Kurdi ise “Oğlumla birlikte geldi. Tanımıyoruz. Normal bir insan gibi bir gece kalıp ertesi gün gidecekti. İsmini dahi bilmiyorduk. Vefat edenleri öldürdü, mezara girdi ama bizi de cezaevinde öldürüyor. Biz zaten savaştan kaçtık. Bu ülkeyi sevdik hatta vatandaşlık için davet aldık. Suçumuz yok, tahliyemi talep ediyorum” şeklinde kendisini savunarak tahliyesini istedi.

Bilal El Hacmaos ile atölyede çalışan, Ahlam Albashır’i bir süre evinde kaldığı tutuklu sanık Ahmad Haj Hasan da tahliyesini istedi. Hasan, “Keşke Ahlam paramparça olsaydı da bu insanlar ölmeseydi” dedi. Tutuklu sanık Ahmed Alhaj Mwas, Bilal El Hacmaos’un kardeşi olduğu için diğer sanıklardan daha fazla suçlandığını belirterek “Zaten Bilal ile yazışmalarımı inkar etmedim. Olaydan 1 hafta sonra yakalandım. Bu süre içinde ne Bilal’in bana gönderdiği mesajları sildim, ne telefonumu kırdım. Bu olayı Bilal’in gerçekleştirdiğini ailemden öğrendim. 10 aydır tek başıma bir odada kalıyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Ahlam Albashır’ın olayın hemen sonrasında kaçtıktan sonra Küçükçekmece, Kanarya Mahallesi’ndeki evde birlikte yakalandığı sanıklar Mesut Hesso, Muhammed Şiho ve Zekeriya Muhammed Şemmuni’nin suç vasıflarının değişme ihtimali nedeniyle tahliyelerine karar verdi. Üç sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyan mahkeme, duruşmayı 13 Kasım 2023 tarihine erteledi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı