Talip Geylan: Maaşların erimemesi için refah payı verilmelidir

Kamu çalışanlarının yaşadığı gelir kayıplarına dikkat çeken Türk-Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, memurların enflasyon karşısında maaşlarının eridiğinin altını çizdi. Geylan, “Haziran-Ekim arasında memurların alım gücü aylık 5 bin 635 TL azaldı. Maaşlarımızın erimemesi için yapılması gereken, refah payı verilmesidir” dedi.

EKONOMİ 29.11.2023, 04:35
1
Talip Geylan: Maaşların erimemesi için refah payı verilmelidir
Yaşanan yüksek enflasyon ile Türkiye’de her alanda çalışanların kayıpları devam ederken, Türk-Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, kamu çalışanlarının kayıplarına karşı refah payı verilmesi için çağrıda bulunarak, kamu çalışanlarının ilk 6 ay için yüzde 15 zam alacağını hatırlattı. Geylan, Haziran ve Ekim ayları arasında memurların yüzde 22,1 oranında kayıplarının telafisi için refah payı verilmesi için çağrıda bulundu.
“ENFLASYON FARKINI ZAM GİBİ LANSE ETMEK KAMUOYUNU YANILTMAKTIR”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın memur ve memur emeklilerine 2024’te yüzde 50’ye yakın zam yapılacağına ilişkin ifadelerini hatırlatan Geylan, Bakan’ın enflasyon farkının dâhil edilmesi ile yüzde 50 zammın verileceğini açıkladığını belirterek, “Enflasyon farkı; zam değil, geride bıraktığımız 6 aylık dönemde yaşadığımız gelir kaybının tazminidir. Bunu Ocak zammı gibi lanse etmek kamuoyunu yanıltmaktır. Gerçek zam, enflasyon farkının yanı sıra refah payının verilmesi ile mümkün olur” ifadelerini kullandı.
“ENFLASYON FARKI HER AY MAAŞLARA YANSITILMALIDIR”
Hükümet yetkililerinin ekonomik büyüme açıklamalarına değinen Geylan, büyüyen ekonomiden ve artan milli gelirden kamu çalışanlarının hak ettiği payın verilmesi gerektiğini belirterek, “Oransal artış ve enflasyon farkının yanı sıra her artış döneminde bir refah payı verilmelidir. ‘Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz’ söyleminin içinin doldurulması için enflasyon farkının her ay maaşlara yansıtılması gerekmektedir” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 28 Şubat 2024
İmsak 05:46
Güneş 07:05
Öğle 12:56
İkindi 16:06
Akşam 18:38
Yatsı 19:52
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı