Tapusu olanlar dikkat! Devlet artık ortak olacak

Tapu sahibi milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. İşte tüm ayrıntılar...

EKONOMİ 11.11.2023, 14:50
Tapusu olanlar dikkat! Devlet artık ortak olacak
Ev sahipleri kentsel dönüşüm için yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalıyor. Evlerini yenilemek isteyen vatandaşlar, borçlanma zorluğu çekiyor ve bazen evlerine haciz gelme riskiyle yaşıyorlar.
Vatandaşlar evlerini dönüştürmeyi isterken borç batağına saplanabiliyor ve süreç uzayıp gidiyor. Bu nedenle vatandaşlar, devletten maddi destek bekliyor. Devlet desteğiyle, ev sahipleri gayrimenkullerinde kamu kurumlarıyla pay sahibi olacaklar. Ancak vatandaşlar ortak tapu işlemleri nasıl yürüyecek? diye merak ediyorlar.

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı, dar gelirli ve fakir vatandaşların katılım sağladığı projelerde, borç yerine gayrimenkul paylaşımı modelini hayata geçirdi. Böylece vatandaşlar borç almak yerine gayrimenkullerinde ortak olabilecek.
Yani devlet kentsel dönüşüm için bir miktar para ödeyerek evinizi inşa ettirecek ve sizin evinize ortak olacak. Devlet sizden bu parayı geri istemeyecek ve ömür boyu bu evde kalma hakkı tanıyacak. Fakat ileride vatandaş devlete olan borcunu kendisi ödemek isterse; devlet payından vazgeçecek ve evin tamamı sahibine verilecek.
Vatandaşın yaşadığı sürece konutta kalabilme imkanı olacak. Ölmesi halinde, mirasçılarına aynı hakkı verecekler. Mirasçılar, konutta ömür boyu oturabilecekler. Ancak, eğer mirasçılar evi satmak isterlerse, bu durumda evin güncel değerinin bir bölümünü devlete ödeyerek evi satabilecek.

Devletle ev ortaklığı yapmak için belirli şartlar olacak. Özellikle yoksul vatandaşlar için yeni bir model oluşturuluyor. Bu modelde ilk şart, vatandaşların iki veya daha fazla eve sahip olmamaları olacak. Gelir durumu gibi ev halkının kriterlerini içeren şartlar, uygulama başladığında belirlenecek.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı