Tapusu olanlar dikkat! Kentsel dönüşümde evinize el konulabilir

Türkiye'de depremle mücadele etmek için kentsel dönüşüm yasası hazırlandığı iddia edildi. AKP iktidarının önerisinden “mülke el koyma” düzenlemesi çıktı.

SİYASET 26.10.2023, 09:05
1
Tapusu olanlar dikkat! Kentsel dönüşümde evinize el konulabilir
Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, iktidarın Meclis’e sunduğu Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edildi.
Yapılan teklifin en tuhaf yeri ise  “rezerv yapı alanı” ilgili maddesi oldu. Güncel olarak kullanılan  Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Yasa’da “rezerv yapı alanı” şöyle belirtilmiş
Yeni düzenlemede Meclis’e gelen teklifte ise “yeni yerleşim alanı olarak” ifadesi maddeden çıkarılıyor. Bu maddeye göre hazırda olan mevcut yerleşim alanları da “rezerv yapı alanı” ilan edilerek kamulaştırabilecek
CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, “rezerv yapı alanı” tanımının değiştirilmesiyle, yasanın “rant yasasına” dönüşme ihtimali olduğunu söyledi.
Şehirlerdeki rantı yüksek alanların “rezerv yapı alanı” denilerek kamulaştırılabileceğine işaret eden Zeybek, 
Kaynak: Yeniçağ,Cumhuriyet
“Bu kanun uyarınca gerçekleştirilecek uygulamalarda yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere, TOKİ’nin veya idarenin talebine bağlı olarak veya resen bakanlıkça belirlenen alanlar.”
“Rezerv alanı ilan etmek suretiyle deprem ya da doğal afet riski taşımadığı halde ev ve işyerlerinin devlet mülkiyetine geçirilmesi bireysel mülkiyet hakkının ihlal edilmesi gibi konular, anayasaya aykırılık teşkil edecektir” Dedi
Zeybek, “Bu mesele doğru yönetilemezse önümüzde çok sayıda mahalli ve riskli alan ortaya çıkacaktır. Sosyolojik ve toplumsal anlamda başka sıkıntılara yol açabilir” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 05:59
Güneş 07:24
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı