Tarih geldi çattı! Doğalgaz ve elektrik sayacınız sökülecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2024 yılının ilk günüyle birlikte getirilen yeni uygulamaya göre, doğalgaz ve elektrik sayaçlarının değiştirilmesini öngörüyor.

EKONOMİ 23.12.2023, 16:15
Tarih geldi çattı! Doğalgaz ve elektrik sayacınız sökülecek
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Elektrik, Su ve Gaz Sayaçları Muayene Yönetmeliği'ni Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, 1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında piyasaya sunulan doğal gaz sayaçlarının 2025 yılının sonuna kadar değiştirilmesine karar verildi. Yönetmeliğin 1 Ocak 2024'te yürürlüğe gireceği ifade edildi.
Yayımlanan yönetmelikle birlikte elektrik, su ve gaz sayaçlarının muayeneleri ile bu muayenelerin kimler tarafından, nerelerde ve nasıl yapılacağı, aykırılık durumunda hangi idari yaptırımların uygulanacağına ilişkin usul ve esaslar da belirlendi.
Yönetmelik, sayaçların muayenelerini ve bu süreçteki detayları belirleyerek, muayene şartlarını ve uygulanacak cezaları da içeriyor.
Bu şartlara uymayan abonelere idari yaptırım cezasının uygulanacağı belirtildi.
Muayene için başvurular, kullanıcıların kurduğu veya anlaştığı servislere yapılacak.
Elektrik, su ve gaz sayaçları, farklı kontrollerle periyodik muayenelerden şikayet muayenelerine kadar farklı aşamalardan geçecek. Bu işlemler Bakanlık il müdürlükleri tarafından ücretsiz yapılacak.
Ancak, muayene sırasında sayaçta tip onayı olmadığı veya onayı etkileyecek bir değişiklik tespit edilirse, muayene durdurulacak ve durum raporlanacak. Sayaçların servise getirilmesi ise kullanıcıların sorumluluğunda olacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı