Tarım Kredi gübre yatırımından çıkıyor mu?

Tarım Kredi Kooperatiflerinin, 2008 yılında satın aldığı İran’daki gübre yatırımı olan Razi’deki hisselerini satacağına yönelik iddialar, gündeme bomba gibi düştü.

GÜNDEM 26.05.2023, 16:35
1
Tarım Kredi gübre yatırımından çıkıyor mu?
Tarım Kredi Kooperatiflerinin, İran’daki yatırımı olan gübre yatırımından çıkacağına yönelik iddialar, sektörde şok etkisi yaptı. Tarım Kredi Kooperatiflerinin, 2008 yılında Türkiye’nin en büyük dış yatırımı olarak lanse edilen ve çiftçinin gübre girdisinde yaşanan sorunları çözeceği iddiasıyla GÜBRETAŞ liderliğindeki konsorsiyum ile satın alınan Razi’deki yüzde 48.8’lik hissesini satarak ortaklıktan çıkacağına yönelik iddialar, gündeme bomba gibi düştü. GÜBRETAŞ’ın, Razi’deki yüzde 48.8’lik payının Türkiye’de bir yatırımcıya satılacağı kaydedilirken, satışa yönelik görüşmelerin devam ettiği belirtiliyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın, göreve geldiğinden buyana kooperatif ve bölge birliklerinin bina ve arsa gibi taşınmazlarını satışa çıkarırken, 50 yıldır dokunulmayan 3.8 Hektaş hisselerini de blok olarak satarak, büyük bir zarara imza atılmıştı.

Son yıllarda marketçilik ve bakkal işine ağırlık veren Tarım Kredi Kooperatiflerinin, GÜBRETAŞ’ın İran’daki en önemli dış yatırımı olan Razi’deki hisselerini satarak, ortaklığa son vereceğine yönelik iddialar gündeme gelmeye başladı. Başkent’te belirli çevreler arasında dillendirilen iddiaya göre, GÜBRETAŞ’ın yüzde 48.8’lik hissesinin Türkiye’de bir yatırımcıya satılacağı ve bununla ilgili görüşmeler yapıldığı kaydediliyor.

2008 yılında Türkiye’nin en büyük dış yatırımı olarak lanse edilen ve çiftçinin gübre sorununu kökten çözeceği iddiasıyla GÜBRETAŞ liderliğindeki bir konsorsiyumla 680 milyon dolara satın alınan İran’daki Razi Petrokimya’daki ortaklık yapısı sürekli eleştiri konusu olmuştu. Gübretaş’ın Razi’deki payı yüzde 48.8 iken konsorsiyumda bulunan diğer ortaklar, GÜBRETAŞ’ın kefaleti ile hisse sahibi olurken, ortaklık payını da temettü gelirleri ile ödedikleri ortaya çıkmıştı.

İran’daki yatırıma rağmen Tarım Kredi Kooperatiflerinin piyasa fiyatlarının üstünde gübre satması, sürekli eleştiri konusu olurken, RAZİ’deki şirketin yönetiminde görev yapan yöneticiler yüksek huzur hakkı ücretlerinden dolayı köşeyi döndü.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 04 Haziran 2023
İmsak 03:30
Güneş 05:13
Öğle 12:42
İkindi 16:33
Akşam 20:01
Yatsı 21:37
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı