Tarımda yeşil devrim: Traktörlerde çevreci motor teknolojisi!

TürkTraktör Ticari İş Lideri Ahmet Canbeyli, Türkiye'de traktörlerde de çevreci motor teknolojisinin yaygınlaşacağını ve traktör üreticilerinin faz 5 emisyon seviyesine sahip traktör üreteceklerini açıkladı.

EKONOMİ 10.03.2024, 15:30
1
Tarımda yeşil devrim: Traktörlerde çevreci motor teknolojisi!
TürkTraktör Ticari İş Lideri Ahmet Canbeyli, Türkiye'de traktörlerde de çevreci motor teknolojisinin yaygınlaşacağını duyuyarak, traktör üreticilerinin yakın gelecekte faz 5 emisyon seviyesine sahip traktörler üreteceklerini açıkladı.

Traktörlerde çevreci motor teknolojisine geçişin detaylarını paylaşan Canbeyli, bu yıl haziran sonuna kadar sürecek bir geçiş planı olduğunu ve temmuz ayından itibaren tüm traktörlerin Avrupa'da kullanılan en son emisyon seviyesi olan faz 5 emisyona sahip çevreci motor teknolojisi ile üretileceğini aktardı.

Faz 5 emisyon seviyesinin doğaya saygılı ve yayılan zararlı dumanların en aza indirildiği bir teknoloji olduğunun altını çizen Canbeyli, konuşmasının devamında şu ifadelerde bulundu:


Geçtiğimiz sene 78 bin adet traktör satıldığını vurgulayan Canbeyli, ocak ayında TürkTraktör'ün 1 milyon 111 bin 111'inci traktörü ürettiğini hatırlattı.
TürkTraktör'ün 17 yıldır aralıksız traktör sektöründe lider olduğunu söyleyen Canbeyli, "New Holland ve Case IH markalarımızla birinci ve ikinciliği muhafaza ediyoruz. Türkiye, 2023'te yeni bir rekora imza attı. Pazar, yaklaşık 78 bin adetlik seviyeye ulaştı. Son rekor 2017'deydi, 73 binlik satış olmuştu. Biz de TürkTraktör olarak rekor üretim yaptık, 51 binin üzerinde traktör ürettik" diye konuştu.

Son olarak Can beyli, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

"TürkTraktör olarak faz 5 seviyesine hazırız. Önümüzdeki dönemde de çiftçilerimiz bu yeni emisyon seviyesine sahip traktörleri daha çok görecekler. Çevreci motor, daha az yakıt tüketen bir teknoloji. Dolayısıyla çiftçilerimizin işlerindeki verimliliği artırmak, girdilerini önemli ölçüde minimize etmesi için önemli bir araç. Yakıt tüketimi çiftçilerimizin en önemli girdi kalemlerinden birisi. TürkTraktör olarak bu yılın haziran sonuna kadar da bütün ürünlerimiz bu yeni emisyon seviyesine gelecek. Dolayısıyla temmuzdan itibaren artık tamamıyla Avrupa pazarlarında satılan emisyon seviyesine sahip traktörler Türkiye'de çiftçilerimizle buluşacak."
"İhracatımızın yüzde 80'i Kuzey Amerika ve Avrupa Birliği ülkelerine yapılıyor. Bu 51 binin üstündeki rekor üretim, satış adetlerimize de yansıdı. 36 bine yakın iç piyasaya traktör satışı gerçekleştirdik. İhracatımız da bu yıl 16 bini geçti. Dolayısıyla bizim açımızdan, TürkTraktör açısından başarılı bir yıldı. 2023'te Case IH markamızda da ikinci olarak pazarda konumumuzu güçlendirdik. Bu açıdan 2023 oldukça bereketli bir yıl oldu."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı