“Tasarruf paketi yerel basını vurdu”

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, yerel basına destek verilmesi için çağrıda bulundu.

SİYASET 08.06.2024, 04:50
2
“Tasarruf paketi yerel basını vurdu”
Saadet Partisi Grubu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde "Yerel Basının Sorunlarının Tespiti ve Çözüm Yollarının Araştırılması" konusunda Araştırma Önergesi vermişti. Önerge, AK Parti ve MHP oyları ile reddedilirken, önergeye ilişkin açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, yerel basının sorunlarının çözülmesi için çağrıda bulundu.
"YEREL BASINI TAMAMEN SUSTURMA GİRİŞİMİDİR"
Tasarruf kapsamında yerel basına aboneliklerin sonlandırılmasının akıl tutulması olduğunu belirten Çalışkan, "Yerel gazetedeki bir haberi yerel bir kurum görmezse, elektrik şebekesi işletmesi, şehircilik müdürlüğü kendisiyle ilgili hususta bilgi sahibi olmazsa bunun hiçbir anlamı yok. Bu, aynı zamanda bir sansürdür, yerel basını tamamen susturma girişimidir" diye konuştu.Yerel basının küçük işletmeler olduğunu ve kamu yararına çalıştığını ifade eden Çalışkan, "Kâğıt fabrikaları satıldı, kâğıtlar pahalı hâle geldi, yerel basın mağdur. Yerel basın çalışanları 'fikir işçisi' sayıldığı için sigorta primleri yüksek, gazetelerin tek gelir kaynağı abone ve reklamken bunlar da kapatılmış” dedi.
"MİLLET İRADESİNE DESTEK VERMEK YEREL BASINA DESTEKTEN GEÇER"
Yerel basının öneminin kavranması gerektiğini belirten Çalışkan, bir olay gerçekleştiğinde bölgeye emniyet güçleri ve sağlık ekiplerinin ardından gazetecilerin geldiğinin altını çizerek, “Depremi, kazayı, terörü, bütün olayları yerel basından öğreniriz. Özellikle de deprem bölgesinde demirbaş eşya, hiçbiri kalmamıştır, bunu alma imkânı yoktur ve gelirleri tamamen sıfıra ermiştir. Millet iradesine saygı göstermenin yolu da yerel basına destek vermekten geçer" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı