Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli anlaştı.. Yerel seçimde o yerler MHP'ye bırakılacak!

2024 yılında yapılması beklenen yerel seçimler için partiler çalışmalarına hız verdi. Cumhur İttifakı da yerel seçimlerde yapılacak işbirliğine son halini vermek için bugün son kez bir araya gelecek

GÜNDEM 29.11.2023, 08:25
Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli anlaştı.. Yerel seçimde o yerler MHP'ye bırakılacak!
Cumhur İttifakı, 31 Mart 2024'te gerçekleştirilmesi planlanan yerel seçimler için heyetler arası görüşmeleri büyük ölçüde tamamladı.
Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugünkü buluşmalarıyla heyetlerin çalışmalarına son şeklini verecekleri belirtiliyor. İttifak kapsamında oluşturulan stratejinin, CHP'nin potansiyel olarak kazanabileceği iller, ilçeler ve beldelere odaklandığı göze çarpıyor.
Edinilen bilgiye göre, AKP ve MHP, 30 büyükşehirde ortak adaylarla seçime girecek. Bu büyükşehirlerden Adana, Mersin ve Manisa'da 2019'daki gibi MHP'nin büyükşehir belediye başkan adayının destekleneceği, diğer büyükşehirlerde ise AKP'nin adayının destekleneceği ifade ediliyor.

Görüşmelerde deprem bölgelerinin yönetimi konusu, deprem sonrası kalkınmayı hızlandırmak amacıyla AKP'nin önerisi doğrultusunda ele alınıyor. Ancak bu illerden Osmaniye ve Adana'nın MHP'ye bırakılacağı belirtiliyor. AKP ve MHP ayrıca 27 il belediyesinde işbirliği yapacak. Bu belediyelerden 23'ünde AKP, 4'ünde ise MHP'nin adayının destekleneceği dile getiriliyor. Bu illerde, Osmaniye dışında CHP'nin yönetimindeki Kırşehir, Bartın, Amasya gibi il belediyelerinde de ittifak kapsamında MHP'li adayın destekleneceği belirtiliyor.

Cumhur İttifakı'nda yerelde işbirliği konusunda öne sürülen iddialar arasında AKP'nin HÜDAPAR'ı destekleyeceği bazı Doğu illeri vardı. Ancak 14 Mayıs'taki seçimlerde olduğu gibi, yerel seçimlerde de işbirliği kapsamında AKP'nin, HÜDAPAR'ın aday çıkarmayacağı ve AKP'nin adaylarına destek vereceği belirtiliyor. AKP'nin DSP ile yürüttüğü görüşmelerde ise tek bir yerde işbirliği yapılması kararı alındığının altı çiziliyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı