Son Dakika

TBMM'de yoğun gündem: 9'uncu Yargı Paketi ve öğretmene şiddet Meclis gündeminde

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni haftayı yoğun mesai ile karşılayacak. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmeleri başlayacak. 9'uncu Yargı Paketi'nin ilk görüşmeleri, Adalet Komisyonu'nda yapılacak. Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündeminde ise kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin düzenleme var.

GÜNDEM 07.07.2024, 10:00
TBMM'de yoğun gündem: 9'uncu Yargı Paketi ve öğretmene şiddet Meclis gündeminde
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yeni haftayı yoğun bir mesai ile karşılamaya hazırlanıyor. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifi, 9'uncu Yargı Paketi ve kamuda tasarruf tedbirleri, önümüzdeki günlerde Meclis'in gündemini oluşturacak başlıca konular arasında yer alıyor.

Genel Kurul'da görüşülmeye başlanacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik öngören kanun teklifi ile tüm eğitim çalışanlarına yönelik tehdit, hakaret ve saldırı gibi suçlarda cezalar yüzde 50 oranında artırılacak. Şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve bu suçlar doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak. Teklif ile Milli Eğitim Akademisi de kurulacak ve öğretmen adayları atamadan önce burada eğitim alacak.

Adalet Komisyonu, yeni haftada 9'uncu Yargı Paketi'ni görüşmek üzere toplanacak. Teklifte, hakaret suçlarına ilişkin yeni düzenlemeler yer alıyor. Sesli, yazılı veya görüntülü iletiyle hakaret suçu ön ödeme kapsamına alınacak. Yalnızca hukuk fakültesi mezunları uzlaştırmacı olabilecek ve ara buluculuk için avukatlık mesleğinde en az 5 yıllık kıdem şartı aranacak.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda da kamuda tasarruf tedbirlerine ilişkin kanun teklifi görüşülecek. Teklif ile tasarruf tedbirlerini izleme, denetim ve raporlama yetkisi Hazine ve Maliye Bakanlığı'na verilecek. Tasarruf tedbirlerine uymayan personele yaptırım yolu açılacak ve deprem bölgesindeki illerde nüfus kaybının hizmete yansımaması için adımlar atılacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Temmuz 2024
İmsak 03:53
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:00
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı