TCMB açıkladı: Enflasyon Şubat ayında yükselmeye devam etti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Şubat ayı "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporuna göre, tüketici fiyatları şubat ayında %4,53 oranında yükseldi. Bu artışla birlikte yıllık enflasyon 2,21 puan artarak %67,07'ye ulaştı.

EKONOMİ 05.03.2024, 10:35
1
TCMB açıkladı: Enflasyon Şubat ayında yükselmeye devam etti
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporuna göre, Şubat ayında enflasyon yükselmeye devam etti. Tüketici fiyatları şubat ayında %4,53 oranında yükselerek yıllık enflasyonu 2,21 puan artırdı. Yıllık enflasyon böylece %67,07'ye yükselmiş oldu. Raporda, yıllık enflasyonun hizmet sektöründe belirgin olmak üzere tüm ana gruplarda yükseldiği kaydedildi.

Raporda gıda grubunun aylık fiyat artışının genele yayılarak güçlendiği ve manşet enflasyonu olumsuz etkilemeye devam ettiği belirtildi. Enerji grubunda ise aylık fiyat artışının ana belirleyicisinin Kızıldeniz'deki jeopolitik gelişmelerle yükselen petrol fiyatları ve Türk Lirası'nın seyrini takiben akaryakıt kalemi olduğu vurgulandı.

Ücret ayarlamaları ve geriye doğru endeksleme eğiliminin devam eden yansımalarıyla hizmet grubunda genele yayılan fiyat artışları sürdü. Aylık hizmet enflasyonu bir önceki aya kıyasla zayıflamakla birlikte yüksek seyretmeye devam etti. Hizmet grubunda kira ve lokanta-otel fiyatlarında güçlü aylık artış eğilimi devam ederken, bu dönemde eğitim ve haberleşme hizmetleri de fiyat artışları ile dikkat çekti.

Temel mal grubunda aylık enflasyon şubat ayında zayıfladı. Finansal koşullara duyarlılığı yüksek olan dayanıklı mallar başta olmak üzere bu grupta fiyatlar ılımlı bir şekilde yükseldi.

Aylık üretici enflasyonu şubat ayında bir miktar yavaşlarken, yıllık üretici enflasyonu artış kaydetti. Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, enerji dışında kalan gruplarda aylık enflasyonun yüksek seyrettiği gözlemlendi. Mevsimsellikten arındırılmış verilerle aylık artış oranları B ve C göstergelerinde zayıflamakla birlikte yüksek seyretmiş, göstergelerin yıllık enflasyonları da artış sergilemiştir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı