TCMB açıkladı: Gıda fiyatlarındaki artış sürüyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayımladı. TCMB Ekim ayında gıda fiyatlarındaki artışa da dikkat çekti

EKONOMİ 06.11.2023, 11:35
1
TCMB açıkladı: Gıda fiyatlarındaki artış sürüyor!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayında yavaşlayan ve yıllık düzeyde yüzde 61,4'e gerileyen enflasyonla ilgili bir değerlendirme yayımladı.
TCMB'nin değerlendirmesine göre, gıda ve temel mal gruplarında yıllık enflasyon geriledi, ancak hizmet ve enerji grubunda artışlar yaşandı. Enerji grubunda, akaryakıt fiyatlarında düşüş yaşanmasına rağmen, diğer enerji emtia fiyatlarının gecikmeli etkileriyle artış gözlendi. Ayrıca doğalgazda tüketimin bedelsiz kullanım sınırını aşması nedeniyle aylık tüketici enflasyonuna etki etti.
TCMB, giyim ve ayakkabı alt grubundaki dönemsel fiyat artışının temel mal grubu aylık enflasyonunu yükselttiğini ve hizmet grubunda aylık fiyat artışlarının güçlü seyretmeye devam ettiğini belirtti. Kira alt grubunun yüksek atalet gösterdiği ve hizmet fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ettiği vurgulandı.
Üretici fiyatlarındaki artışın Ekim ayında önemli ölçüde yavaşladığı ve yıllık üretici enflasyonunun belirgin bir şekilde gerilediği belirtildi. TCMB ayrıca çekirdek enflasyon göstergelerinin aylık artış oranlarında mevsimsellikten arındırılmış verilerle yavaşladığını, ancak yıllık enflasyonlarının bir miktar yükseldiğini ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 10 Aralık 2023
İmsak 06:08
Güneş 07:33
Öğle 12:36
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı