TEİAŞ acele kamulaştırılacak

Savunma, enerji, sanayi, teknoloji ve tarımla ilgili düzenlemeleri içeren Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

EKONOMİ 19.11.2023, 04:35
2
TEİAŞ acele kamulaştırılacak
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararlara göre, "154 kV (Kula-Alaşehir) Brş.N-İzdemir Arazi GES TM Enerji İletim Hattı Projesi" ve "154 kV Çoruh Transformatör Merkezi Sahası ve İlave Yol Güzergâhı Projesi" kapsamındaki bazı taşınmazlar Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından acele kamulaştırılacak. Taşınmazların ve Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi, Cihadiye ile Fatih Mahalleleri sınırları içerisindeki bazı taşınmazların da acele kamulaştırılması kararlaştırıldı. Adana Yumurtalık Ceyhan Sanayi Alanı olarak belirlenen alanın da sınırları gösterildi. Zonguldak Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin sınırları değiştirildi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Türk-Alman Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Ataşehir Ek Alanı olarak belirlenen alanın sınırları ve koordinatları gösterildi. Tarım alanında, Çanakkale, Balıkesir ve Kastamonu'nun bazı noktalarında arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleri yapılmasına karar verildi. Milli Savunma Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri’ne tahsis edilen sermayenin 200 milyon liraya çıkarılması kararlaştırıldı. Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli sayılı listede yer alan bazı malların Özel Tüketim Vergisi oranlarına esas Özel Tüketim Vergisi matrahlarının yeniden tespiti hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulmasına karar verildi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 3'üncü maddesinin (n) bendi kapsamında yapılacak mal ve hizmet alımlarına ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın bazı satış ve imar değişikliklerine ilişkin kararlarına da onay verildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı