Son Dakika

Teklif kabul edilemez

Yaklaşık 7 milyon kamu çalışanı ve emeklisini ilgilendiren 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden kamu işvereninin verdiği teklife tepkiler devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Bu teklif gerçeklerle örtüşen bir teklif değildir. Teklif, kabul edilemez” dedi.

EKONOMİ 16.08.2023, 05:55
1
Teklif kabul edilemez
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ise, “İki ay sonrasının enflasyon oranını bile tahmin edemezken, iki sene sonrasının artış pazarlığını yapmak kabul edilemez” diyerek, eylem çağrısında bulundu.
Kamu çalışanlarının 2 yıllık zam oranlarının belirleneceği 7’nci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde kamu işvereni ilk teklifini sundu. Kamu işvereninin sunduğu teklif konfederasyonların tepkisine neden olurken Türkiye Kamu-Sen ve Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK), teklifin güncellenmesi için çağrıda bulundu.
Yaşanan fiyat artışlarına dikkat çeken Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Merkez Bankası tarafından güncellenen enflasyon rakamlarını hatırlatan, “En azından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 2024 tahminleri çerçevesinde bir teklif beklerken kamu tarafının teklifi bu rakamın bile 10 puan altında kalmıştır. Uzun zamandan beri ifade ettiğimiz üzere biz zaten hedeflenen enflasyona karşıyız. Bu bağlamda getirilen bu teklif hedeflenen enflasyonun bile altında bir tekliftir” dedi.
Kamu çalışanlarının ve emeklilerinin bu teklifler karşısında yaşamasının mümkün olmadığına dikkat çeken Kahveci, teklifin revizyona ihtiyacının olduğunu belirterek, “Kamu işveren heyetinin piyasa gerçekleri ile örtüşen, hayatın gerçekleri ile bağdaşan bir teklifle gelmesini bekliyoruz. Çarşı ve pazarın durumu, ülkenin ekonomik gerçekleri ve son yıllarda alım gücü en çok düşen kesimin memur ve memur emeklileri olduğu gerçeğinden yola çıkıldığında teklif edilen bu zam oranının kabul edilmesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı.
Sunulan teklifin memur ve emeklisini açlığa mahkûm ettiğine dikkat çeken Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, enflasyon rakamlarındaki belirsizliğin altını çizerek, “İki sene sonrasının tahmini enflasyon oranına göre verilen artışlar her zaman memur ve emeklisinin alım gücünü düşürmüştür. İki ay sonrasının enflasyon oranını bile tahmin edemezken, iki sene sonrasının artış pazarlığını yapmak kabul edilemez! Nasıl ki bütçe her sene yapılıyorsa toplu sözleşme de her yıl yapılmalı, memur ve emeklilerinin kayıpları önlenmelidir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı