Tel Aviv tavizleri hazırlıyor

Batı dünyasının desteği ve tüm dünyanın sessizliğiyle Gazze’yi yok etmek için saldırılarını aralıksız sürdürse de hiçbir amacına ulaşamayan terörist İsrail rejimi, yeni esir takası anlaşması kapsamında “tehlikeli” kategorisindeki Filistinli esirleri serbest bırakmaya hazırlanıyor. Tel Aviv’in, vatandaşlarını bu tür “tavizlere” hazırladığı belirtildi.

DÜNYA 23.12.2023, 04:35
Tel Aviv tavizleri hazırlıyor
İsrail devlet televizyonu KAN’a göre, Tel Aviv yönetimi, kadın rehineler, alıkonulma sırasında yaralanan yaşlılar ve kronik hastaların serbest bırakılmasına öncelik veren bir takas anlaşmasını aracılarla görüştü. Adı açıklanmayan İsrailli bir yetkili, “İsrail kamuoyu, zor kararlar almaya ve tehlikeli kategorideki esirlerin serbest bırakılması konusunda tavizler vermeye hazır olmalıdır” ifadelerini kullandı. “Tehlikeli” kategorisinde gösterilen kişilerin, haklarında ağır hapis cezaları verilmiş İsrail hapishanelerindeki Filistinli rehineler olduğu ifade ediliyor.
KAN’a göre, İsrail Dış İstihbarat Servisi MOSSAD Şefi David Barnea, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William (Bill) Burns ve Katar Başbakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 18 Aralık'ta Polonya’nın başkenti Varşova’da yeni bir esir takasının başlaması hedefiyle bir araya gelmişti.

KAN'a göre, İsrailli siyasi yetkili "Bu (yeni insani ara), önceki anlaşmanın taslağını hazırlamaktan çok daha zor olacak" dedi. Tüm seçeneklerin değerlendirildiğini aktaran yetkili, "İsrail'in esirleri geri getirmek için uzun bir yol katetmeye hazır olduğunu" savundu.
İsrail'in Kanal 12 televizyon kanalının haberinde ise başka bir İsrailli yetkilinin açıklamalarına yer verildi. İsmini açıklamayan İsrailli yetkili, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Anlaşma uygulanırsa zor olacak ve yüksek bedeller gerektirecek. Hâlâ gidilecek uzun bir yol var. Başarılı olacağından emin değilim. Her halükarda top artık arabulucularda."
Haberde İsrail'in, kadınlar, yaşlılar ve hastalar dahil olmak üzere kaçırılan 30 ila 40 rehinin serbest bırakılmasını içerecek bir anlaşma üzerinde çalıştığı vurgulandı.
İsrail'in ayrıca HAMAS’ın Gazze sorumlusu Yahya Sinvar'ı, bu anlaşmanın kendisi için de önemli olduğuna ikna etmek istediği aktarıldı.

İsrail merkezli "Walla" haber sitesi de konuya dair haberinde 40 İsrailli esire karşılık bir hafta sürecek "insani ara" meselesinin gündemde olduğunu kaydetti. Yine ismi açıklanmayan iki İsrailli yetkiliye dayandırılan haberde İsrail'in, HAMAS’ın elindeki 40 esiri serbest bırakmasını sağlayacak yeni bir anlaşmanın parçası olarak Gazze'deki çatışmaları en az bir hafta durdurmayı teklif ettiği iddia edildi.
Söz konusu İsrailli yetkililer, HAMAS, savaş devam ettiği sürece müzakereleri sürdürmeyeceğini söylemesine rağmen, teklifin İsrail'in daha fazla esiri serbest bırakmak için ciddi müzakereleri yeniden başlatmaya kararlı olduğunu gösterdiğini vurguladı. Walla, İsrail'in, önceki anlaşmada serbest bırakılanlardan daha ciddi saldırılardan hüküm giymiş Filistinli rehineleri serbest bırakabileceğini öne sürdü.

KAN’a göre, İsrail Dış İstihbarat Servisi MOSSAD Şefi David Barnea, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William (Bill) Burns ve Katar Başbakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, 18 Aralık’ta Polonya’nın başkenti Varşova’da yeni bir esir takasının başlaması hedefiyle bir araya gelmişti.
KAN’a göre, İsrailli siyasi yetkili, “Bu (yeni insani ara), önceki anlaşmanın taslağını hazırlamaktan çok daha zor olacak” dedi. Tüm seçeneklerin değerlendirildiğini aktaran yetkili, “İsrail’in esirleri geri getirmek için uzun bir yol kat etmeye hazır olduğunu” söyledi.

İsrailli Yediot Ahronot gazetesinin haberinde, HAMAS’ın, İsrail ile yapılması muhtemel esir takası anlaşmasının yıllardır İsrail hapishanelerinde tutulan 3 Filistinli liderin serbest bırakılmasını kapsaması konusunda ısrar ettiği belirtilmişti. Gazeteye göre HAMAS, İsrail ile esir takası anlaşmasında Fetih Hareketi Merkez Komite Üyesi Mervan Bergusi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreteri Ahmed Saadat ve HAMAS yöneticilerinden Abdullah Bergusi’nin serbest bırakılmasını istiyor. İsrail, HAMAS ile 2011’de yaptığı esir takası anlaşmasında 3 Filistinli liderin anlaşmaya dahil edilmesini reddetmişti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı