Temel Karamollaoğlu: Türkiye’yi bugünkü sorunlardan kurtaracak tek siyasi partiyiz

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM), Çarşamba Konferansları’nı gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu hafta gerçekleştirilen konferansta, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “İkinci 50 Yılında Millî Görüş; Tecrübesi, Hedefleri ve İdealleri” konusu ile konuk oldu.

GÜNDEM 07.06.2024, 04:35
1
Temel Karamollaoğlu: Türkiye’yi bugünkü sorunlardan kurtaracak tek siyasi partiyiz
Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM), Çarşamba Konferansları’nı gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu hafta gerçekleştirilen konferansa, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “İkinci 50 Yılında Millî Görüş; Tecrübesi, Hedefleri ve İdealleri” konusu ile konuk olurken, konferans yoğun katılım ile gerçekleştirildi. Karamollaoğlu, 30 Haziran’da gerçekleştirilecek kongreye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Yaptığı konuşmanın bir veda konuşması gibi olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, 30 Haziran’da gerçekleştirilecek kongrede genel başkanlığı bırakacağını hatırlatarak, “Saadet Partisi genel başkanı olarak bendenize böyle bir görevi arkadaşlarımız epey bir zaman önce tevdi ettiler. Kongre daha geç olacaktı fakat ben sağlığımdan dolayı sürdüremeyeceğim kanaatime geldim. Bu yüzden kongreyi erkene aldık. Şimdi arkadaşlarımızla daha genç, daha dinamik bir genel başkan belirleyeceğiz ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Millî Görüş hareketinin kendiliğinden ortaya çıkan bir hareket olmadığına dikkat çeken Karamollaoğlu, Erbakan Hoca önderliğinde ciddi çalışmalar ortaya koyduklarını ifade ederek, Erbakan Hoca’nın mücadelesini aktardı. Karamollaoğlu, “Ben Erbakan Hoca’mızın hareketine baktığım zaman, üniversiteden mezun olup Avrupa’ya gitmesi, doktorasını yapıp geri dönmesi. O zamanlarda yaptığı çalışmaların büyük yankı uyandırması, ardından ise tüm davetlere rağmen ülkem için çalışacağım diyerek burada çalışmaya devam etmesi dikkat çeken noktalar arasında. 1949’larda birçok baskı var. Fakat Erbakan Hoca’mız hem üretim hem de manevi çalışmalara da öncülük etmiş” diye konuştu.

Erbakan Hoca’nın önünün kesilmesinin ardından motor üretimi alanında çalışmaları başlattığını hatırlatan Karamollaoğlu, 1957 yılında ekonomik buhrana rağmen bir motor fabrikasının açıldığını ve bu fabrikada üretimin başladığının altını çizdi. Karamollaoğlu, Erbakan Hoca’nın tekrar önünün kesilmesinin ardındın TOBB’da genel sekreterliğine geldiğini anımsatarak, “TOBB o dönemlerde özel sektörün döviz ihtiyacını da karşılıyordu. O dönemlerde, tekstil sektörüne 1,5 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmıştı. Biz bu bütçeyi 600-700 kişiye dağıttık. Ancak iktidar, bu görevi elimizden alarak bu miktarı 3-5 kişiye dağıttı. Biz ülkemizi ayağa kaldıracağız diye çabalarken olan buydu. Erbakan Hoca, genel sekreterlikten alındıktan sonra TOBB genel başkanlığına aday oldu ve kazandı ardından ise seçimler iptal edildi. Bunun ardından siyasete girme kararı aldı. Erbakan Hoca ve 19 arkadaşı, milletvekili adayı oldu ve bir tek Erbakan Hoca kazanabildi” dedi.

Millî Görüş hareketinin başlangıcında Erbakan Hoca’nın çeşitli vesileler ile gündeme getirdiği konuların esas alındığını ifade eden Karamollaoğlu, önceliğin ise “Önce ahlak ve maneviyat” anlayışına verildiğini ifade ederek, “Biz bu harekete başlarken 'Önce Ahlak ve Maneviyat' düsturunu benimsedik. Ahlaki ve manevi değerler ihya edilmeden bir ülkede hiçbir anlamda ciddi kalkınmanın yapılması mümkün değil. Adalet olmadan barış olmaz, sadece adalet değil israf, yolsuzluk biz bunların hepsini engellemek ile mesulüz. Bundan dolayıdır ki biz önce ahlak ve maneviyat prensibini öncelikli olarak benimsiyoruz. Bu lafla geçiştirilecek bir şey değil” ifadelerini kullandı.

İsrafa dikkat çeken Karamollaoğlu, israf derken ülkeye fayda sağlamayacak harcamaları işaret ettiğini ifade ederek, “Yola, güzel şehirlere ihtiyaç var ama biz ülkeyi ayağa kaldıracak şeylere değil bunlara harcama yaparsak iflas ederiz. Biz israf dediğimiz zaman bunu çok daha farklı anlamda kullanıyoruz. Bir ülkenin güçlenmesi, ayağa kalkması, iktisadi problemleri çözmesi, iş bulacak programlara girilmesi, insanların geçimini sağlayacak kadar bir ücreti hak etmesi bunlar kalkınmanın öncülleridir. Hiç utanmadan açlık sınırı 15-16 bin lira diyeceksiniz, emekliye ise 10 bin lira ile geçin diyeceksiniz. Emekli insan kim? Ömrünü bu ülke için çalışmayla geçirmiş insan. Bu ülkeye faydalı olmak için çalışmış bir insan. Siz buna diyorsunuz ki sen açlık sınırının altında yaşa. Kalkındık, aya bile gidecek füzeleri geliştiriyoruz ama emeklinin karnını doyuramıyoruz” dedi.  

Son yıllarda devlet dairelerinde sürdürülen inşaat çalışmalarına dikkat çeken Karamollaoğlu, bunun bir israf olduğunu belirterek, “Yaklaşım çok önemli. Yollar, havaalanları, köprüler, yüksek binalar, devlet daireleri bir tane bile devlet dairesi yapılmasına izin vermeyiz, mecbur muyuz birilerinin sarayda oturmasına. Biz buralardaki israfı kaldırıp bu israftan kalan paralardan çalışıp karnını doyuramayan insanın ihtiyacını karşılarız. Bu dediğim ciddi bir yaklaşım ister” ifadelerini kullandı.

Millî Görüş anlayışının iktidara gelmesi halinde hem Türkiye’nin hem de İslam âleminin sorunlarını çözeceği ifade eden Karamollaoğlu, “Biz bugünkü sorunlardan Türkiye’yi kurtaracak tek siyasi partiyiz. Erbakan Hoca’mızın meşhur bir sözü vardır; ‘inanç, tekeden süt çıkarır’. Kim yapacak bunları; bizler, sizler birlikte. Biz, birbirimizin destekçisi olacağız. Özellikle Millî Görüşçüler, bu ülkenin problemlerini sadece kendilerinin çözebileceğini anlamak ve idrak etmekle başlamalıdır. Türkiye’yi, İslam âlemini ayağa kaldırmak bizim derdimiz. Bugün biz iktidarda olsaydık İsrail bu katliamları gerçekleştiremezdi. İnanın bugün biz iktidara gelsek katliam durur. Çünkü o demir kubbeyi başlarına yıkacağımızı bilirler. İsrail, bu bölgenin baş belasıdır. İslam âlemi ise bir araya gelmekten aciz. İslam âlemine bakın, İslam âlemine; başka liderlik yapacak bir ülke gözükmüyor ama biz dirayetli olacağız” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2024
İmsak 03:27
Güneş 05:12
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı