“Temel psikolojik ilk yardım eğitimi herkese ücretsiz ulaştırılacak”

Türk Psikologlar Derneği, Temel Psikolojik İlk Yardım Eğitimini Novarge ve Meslekburda Uzaktan Eğitim Merkezleri aracılığıyla herkesin kullanımına sunarak afetzedelere yardımcı olmayı amaçlıyor.

ÇEVRE 02.04.2023, 04:35
3
“Temel psikolojik ilk yardım eğitimi herkese ücretsiz ulaştırılacak”
Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası afetin bıraktığı psiko-sosyal yaraları sarmak için harekete geçen Türk Psikologlar Derneği, Temel Psikolojik İlk Yardım Eğitimini Novarge ve Meslekburda Uzaktan Eğitim Merkezleri aracılığıyla herkesin kullanımına sunarak afetzedelere yardımcı olmayı amaçlıyor. Projeyle ilgili açıklama yapan Türk Psikologlar Derneği Başkanı Cem Şafak Çukur, “Eğitimin her kesimde afet sonrası oluşabilecek duygu durumlarına ilişkin toplumsal bilinç oluşmasına katkı sağlıyoruz” ifadesini kullandı.

Tüm Türkiye 6 Şubat tarihinde başta Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay olmak üzere çevre illerde meydan gelen depremlerin yaralarını sarmak için kolları sıvadı. 13,5 milyon kişiyi olumsuz etkileyen depremler sonrasında afetzedelere yönelik psikolojik destek oldukça önem arz ediyor. Psikolojik hizmetler alanında yıllardır faaliyet gösteren Türk Psikologlar Derneği afetzedelere hizmet sunan ve herkesin yararlanabileceği Temel Psikolojik İlk Yardım Eğitimi Novarge ve Meslekburda Uzaktan Eğitim Merkezleri sayesinde tüm Türkiye’ye ücretsiz olarak ulaştırıyor. Dijital ortamda eğitimleri alan tüm katılımcılara ayrıca dijital ortamda “Katılım Belgesi” de veriyor.

Eğitim programına dair açıklamalarda bulunan Türk Psikologlar Derneği Başkanı Prof. Dr. Cem Şafak Çukur, depremin ardından psiko-sosyal hizmetlerin ihtiyaç duyan tüm kesimlere en etkili şekilde ulaştırılması için en etkili yöntemleri kullanmak istediklerini söyledi. Novarge’nin uzaktan eğitimdeki uzmanlığı ile Türk Psikologlar Derneği’nin psiko-sosyal hizmetlere ilişkin uzmanlığını birleştirerek tüm kesimlere en hızlı ve etkin bir şekilde sunmak istediklerini dile getiren Çukur, sunulan hizmetle toplumda depremden etkilenen tüm kesimlere yönelik hizmet sunan vatandaşlarda psikolojik ilk yardım farkındalığı oluşturulmasının hedeflendiğine değindi. Novarge ve Meslekburda iş birliği içinde tüm Türkiye’de depremden etkilenen tüm kesimlerle temasta olan kişilerin alabileceği ücretsiz Temel Psikolojik İlk Yardım Eğitimi hazırladıklarını söyleyen Çukur, “Eğitim programının Novarge’nin öğrenme yönetim sistemi üzerinden sunulacağını” belirtti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı