Temizlik ürünlerine dikkat! İşin uzmanından uyarı geldi: Beyin hasarına yol açıyor

Yaşam alanlarımızı temizlemek için pek çok üründen destek alırız. O ürünlerin bazılarının ise insan sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ettikleri bilinmektedir. Özellikle sıklık ile kullanılan birkaç ürüne dikkat çeken Canan Karatay, beyin hasarı ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.

SAĞLIK 15.05.2024, 10:40
Temizlik ürünlerine dikkat! İşin uzmanından uyarı geldi: Beyin hasarına yol açıyor
Yaşam alanları ev ve okul haricinde en çok vakit geçirdiğimiz yerlerdir. Dinlenmek, keyifli vakit geçirmek, misafir ağırlamak gibi pek çok eylemde başrolde olan yaşam alanlarımızın temiz olması sağlığımız açısından son derece önemlidir.
Başta bebeklerin ve çocukların oldukları alanlar olmak üzere evin her alanının temiz olması, bakterilerin yol açabilecekleri hastalıkların önüne geçilmesi noktasında son derece önemlidir. Bu noktada temizlik için kullanılan birçok ürün olduğu bilinmektedir.

Son dönemlerde sosyal medyanın da etkisi ile birçok temizlik ürünü hayatımıza dahil oldu. Tanıtımlar sayesinde birçok sosyal medya kullanıcısı yeni ürünleri deneyebilmek adına adeta bir yarış içerisine girdi. Bu noktada devreye giren Prof. Dr. Canan Karatay, nerede ise herkes tarafından kullanılan bazı temizlik ürünlerinin beyin hasarına yol açtığını ifade etti. İşte Karatay’ın temizlik ürünleri ile ilgili yapmış olduğu o uyarılar…

Yeme alışkanlıkları başta olmak üzere sağlığı etkileyen pek çok konu ile ilgili sık sık bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Canan Karatay, son olarak temizlik ürünleri ile ilgili konuştu.
Temizlik ürünlerinin bir kısmının beyne zarar verdiğini ifade eden Karatay, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eğer evde titiz anneler deterjan, dezenfektan ve çamaşır suyu kullanıyorlarsa bitti. Beyni bozuyor. Temizlikte sirke veyahut da doğal temizlik ürünleri kullanın. Ben çamaşırlarımı sodyum karbonat ile yıkıyorum. Bulaşık makinem de yok. Zeytinyağlı sabun ile yıkıyorum.”

Kendi çamaşırlarını sodyum karbonat ile yıkadığını ifade eden Prof. Dr. Canan Karatay, çamaşır yumuşatıcılarına da dikkat çekti. Kıyafetlerin dokusunu yumuşattığı ve hoş kokmasını sağladığı için birçok kişi tarafından tercih edilen yumuşatıcının zararlı olduğuna dikkat çeken Karatay, bu tip ürünlerin hem beyne zarar verdiğini hem de alerji durumlarını tetiklediğini vurguladı.

Temizlik sonrasında evin güzel kokmasını sağlamak isteyen birçok kişinin oda spreyi kullandığını belirten Karatay, bu davranışın da insan sağlığını olumsuz etkilediğini ve dolayısı ile de oda spreylerinden uzak durulması gerektiğini ifade etti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:37
Güneş 05:17
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:55
Yatsı 21:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı