Tesbih çiçeği bakımı, özellikleri, anlamı

Tesbih çiçeğinin bilinen diğer isimleri arasında ‘inci tanesi’ ve ‘boncuklu bitki’ yer alır. Aslen bir sukulent türü olan tesbih çiçeği, ilginç görünümü ile dikkatleri üzerine çeker.

AİLE 06.06.2024, 04:05
Tesbih çiçeği bakımı, özellikleri, anlamı
Tesbih çiçeği, dünya üzerinde birçok türe sahip olan sukulent ailesinin bir üyesidir. Sahip olduğu görünüşü nedeni ile bu çiçeğe ‘inci tanesi’ ya da ‘boncuklu bitki’ isimleri de verilmiştir. Sukulent türü olduğu için tesbih çiçeğinin de bakımı diğer sukulent türleri gibi oldukça basittir. Ancak yine de bu bitkinin bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar yer alır.
Özellikle son yıllarda en popüler ev bitkilerinden biri haline gelen tesbih çiçeğinin yapraklarının üzerinde beyaz benekler yer alır. Bu da çiçeğin inci tanelerini andırmasına neden olur. Bu bitki çiçek açmadan önce uzun bir süre yapraklarında su depolayabilme özelliğine sahiptir. Çiçek açtığında ise beyaz renkli, küçük ve oldukça hoş kokulu çiçekler herkesi kendine hayran bırakır.
Tesbih çiçeğinin bakımı, diğer bazı bitki türlerine göre daha kolaydır. Özellikle susuzluğa karşı dayanıklı olması, ilk kez bitki bakımını üstlenecek olan kişiler için büyük bir avantaj sağlar. Nitekim çiçek bakımına yeni başlayan kişiler, çoğunlukla ilk etaplarda bitkilerin sulanması gerektiğini unutabiliyor. Tesbih çiçeğinin bakımında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar ise şu şekilde sıralanabilir;
Çiçekler, kültürlere göre değişen anlamlara sahiptir. Çiçeklerin sahip olduğu bu anlamlar, insanların birbirini çiçeklerle ifade edebilmesini de kolaylaştırmaktadır. Tesbih çiçeği, inci tanelerini andıran benekleri ile güzelliğin ve zarafetin sembolü olarak kabul edilir. Bazı kültürlerde ise bu çiçeğin dayanıklılığı, sadeliği, sadakati ve güveni sembolize ettiği düşünülmektedir. Olumlu anlamlara sahip olan tesbih çiçeği, insanların sevdiklerine verdiği anlamlı bir hediye olarak da karşımıza çıkıyor.
Bitkilerin bakım ihtiyaçları, boyları, çiçekleri ve çiçeklerinin renkleri, yaprakları ve yaprak formları birbirinden farklılık gösterir. Bu da çiçeklerin kendine has özelliklerini ortaya çıkartır. Özellikle iç mekan süs bitkisi olarak tercih edilen tesbih çiçeğinin sahip olduğu özellikler ise şu şekilde sıralanabilir;

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı