“Teslim edilecek konutlar vaatlerin yüzde 10’u”

Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, depremin yıl dönümünde “deprem gerçeklerini” açıkladı…

GÜNDEM 07.02.2024, 04:35
1
“Teslim edilecek konutlar vaatlerin yüzde 10’u”
Haber: TBMM Bürosu
Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, büyük felaketin yıl dönümünde yaptığı açıklamada, depreme bağlı olarak sorunların devam ettiğini ifade ederek, sözü verilen konutların halen teslim edilmediğini söyledi.
Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, deprem konulu basın toplantısında, yaşanan sıkıntıları ve sorunları anlattı. Depremin, 11 ilde toplam 518 bin 9 konut yıktığını veya ağır hasar verdiğini söyleyen Kılıç, 131 bin 577 konutun da orta dereceli hasarlı olduğunu ve toplamda sayının 649 bin 586 konuta ulaştığını ifade etti.

İstanbul’da yaşanan 1999 depremini hatırlatarak başlayan Kılıç, “Depremde yıkılan birçok binanın 2000 yılından sonra yapıldığı ortaya çıktı ve bunları inşa eden müteahhitlerin kimi yurtdışına kaçtı, kimisi hiç yargılanmadı bile. Burada sormamız gereken önemli soru şudur: Bu müteahhitlerin yaptığı işler onların yargılanmasını gerektiriyorsa bu işlere nasıl ve neden izin verildi? Bu binalar neden deprem öncesinde denetlenmedi? Bunlara neden ruhsat verildi? Bu işlere göz yumanlar, bu izinleri verenler neden yargılanmadı?” diye sordu.

Açıklanan vaatlere de değinen Kılıç, “Toplu Konut İdaresi (TOKİ) son 20 yılda 700 bin civarında konut inşa etmişken, genel seçimlere 1 ay kala Cumhurbaşkanı Erdoğan, 319 bin konutun 1 yıl içerisinde teslim edileceğini vaat etti. Bu rakam son 20 yılda yapılan tüm konut sayısının neredeyse yarısına tekabül ediyor. Rakamlar göz önüne alındığında bu vaadin gerçekçi olmadığı ortadadır. Ancak seçimleri kazanmak için her yolu mubah sayan bir anlayışın boş vaatlerde bulunmasına şaşırmıyoruz. Şubat ayı içinde, yerel seçim malzemesi olarak 20-30 bin civarında konut teslim edilecek ve bu rakam, vadedilenin sadece %10’u civarındadır” diye eleştirdi.

“Deprem bölgesinde geçen 1 yıl içinde çiftçi üretimi durdurdu. Gençler tutunamadı. Şehirler, köyler boşaldı. Altyapı, barınma ve eğitim sorunu en ciddi sorunlar arasında yer aldı” ifadesini kullanan Saadetli Kılıç, “Deprem sonrası yapılacak işler sadece konut ve altyapı ile sınırlı değildir. Toplumsal bağları bir araya getirecek, başta Hatay olmak üzere illerimizin demografisini muhafaza edecek çalışmaları da mutlaka yapmalıydı ancak bu anlamda da yetersiz kalındı. Depremin üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen halen bir şehir planı oluşturulmuş değil, kentleşme ne yazık ki deprem öncesinden daha kötü şekilde ilerlemektedir” ifadelerini kullandı.

Kılıç, teslim edilen konut sayısının çok az olduğunu da belirterek, “Hatay’da yıkılan ve yıkılacak konut sayısı toplamda 241 bin 212 iken proje aşamasında olan konut sayısı sadece 33 bin 623 ve teslim edilen konut sayısı 2 bin 300 civarında. Bölgede temelini attıkları konutların güya anahtar teslimini yaptılar ve bunları resmi kayıtlara teslim edilmiş konut diye yazıyorlar. Depremin birinci yıl dönümümde halen çözülemeyen en temel sorunlara baktığımızda akla tek bir soru gelmektedir; acaba başta Hatay olmak üzere, deprem bölgesi özellikle boşaltılmaya mı çalışılıyor?” diye sordu.

Yapılan konutların parayla vatandaşa verileceğini de öne süren Kılıç, “İktidar yaptığı konutları sanki bedava dağıtıyor gibi bir algı oluşturmaya çalışsa da yaptığı konutların parası alınacak. Sayın Murat Kurum, çevre ve şehircilik bakanı iken 100 bin konut projesi sözü verilmişti. Bu proje kapsamında İstanbul’da TOKİ 5.000 konutun çekilişini yaptı. Vatandaşlar 250-300 bin TL’ye konut almayı beklerken şimdi bu konutların fiyatı 4 milyon liraya kadar çıktı. Üstelik, inşaatı bitmiş konut dahi yok! Deprem bölgesindeki vatandaşlarımız da maalesef benzer bir tabloyla karşılaşacaklar. Depremzedelere satılacak olan deprem konutlarının fiyatları, ödeme planları henüz belli değil. Görünen o ki, İstanbul’da oluşan mağduriyetin bir benzeri deprem bölgesinde de yaşanacak” uyarısını yaptı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı