TFF'den Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar'a dev görev: Hakem sorunu bitecek

Hakem sorununa kesin bir çözüm getirmek isteyen TFF, önümüzdeki günlerde flaş bir uygulama getirmeye hazırlanıyor. Bu projede Ahmet Çakar ve Erman Toroğlu da yer alacak.

SPOR 15.10.2023, 17:30
1
TFF'den Erman Toroğlu ve Ahmet Çakar'a dev görev: Hakem sorunu bitecek
Mehmet Büyükekşi, Letonya maçı öncesi gazetecilerin sorularına cevap verdi ve hakem hatalarını azaltmak için “Hakem Koçu” projesini başlatacaklarını açıkladı.
Hakem koçu, hakemin maç performansını izleyip analiz uzmanıyla birlikte hatalarını tespit edecek ve sonra hakemle görüşüp hatalarını anlatacak.
TFF’nin yakında uygulamaya koyacağı bu proje için düşündüğü iki isim belli oldu.
Fotospor’da çıkan habere göre, TFF eski hakem ve spor yorumcusu olan Ahmet Çakar ve Erman Toroğlu’nu hakem koçu olmaları için davet etti.
Mehmet Büyükekşi ne demişti:
"Avrupa yeni hakemler bulmakta büyük problem yaşıyor. Avrupa'da 50 bin hakem eksik. 270 bin hakem olması lazım, 220 bin hakem var. UEFA'dan da destek alıyoruz, Türkiye'de de başlıyoruz. Avrupa'da başlayacaklar. Hakemliğin cazip hale gelmesi için özendirici reklamlara, duyurulara, üniversitelerle iş birliği yapacağız. VAR hakemliğimiz için yabancı hocamız var. UEFA'nın en iyi VAR hakem eğitimcisi. İki haftada bir geliyor, 4-5 gün kalıyor. Maçları VAR hakemlerimizle beraber izliyorlar. Maçtan sonra hemen nerede doğru nerede yanlış yaptığını hakemimize gösteriyor. Performans ölçümü için de Hollandalı yabancı bir hoca getirdik. Ağustos ayı ile şu ay arasında hakemlerimizin kondisyon performanslarında çok büyük bir iyileşme var. Dijital saatlerle hakemlerin bütün çalışmaları antrenmanları takip ediliyor. Bir projemiz daha var. Hakem koçu atıyoruz. Bu hakem koçuna 2 veya 3 tane hakem vereceğiz. Bu hakem koçu hakemin maçını canlı ya da televizyon takip edip hakemin hatalarını analiz uzmanına çıkarttıracak. Bir veya iki gün sonra hakem akademiye gelecek. Burada hakem koçu ile hakem o maçı beraber tekrar izleyecek. Hakemin yaptığı hatalarını gösterecek. Neler yapması gerektiğini anlatacak. Bu her hafta düzenli olarak yapılacak. Bire bir eğitim olacak." 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı