Ticaret Bakanlığı, 6 yurt dışı lojistik dağıtım ağına onay verdi

Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağları Projesi'yle yurt dışında teslimat sürelerinin 24 saatin altına inmesi sağlanacak

EKONOMİ 12.02.2024, 13:00
Ticaret Bakanlığı, 6 yurt dışı lojistik dağıtım ağına onay verdi
Ticaret Bakanlığı, Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağları (YLDA) Projesi'nin Avrupa ve ABD'deki merkezlerine onay verildiğini duyurdu.
Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, küresel ticaretin dönüştüğü, tedarik zincirlerinin yeniden yapılandığı ve ticaret rotalarının yeniden belirlendiği bir dönemde Türkiye'nin, coğrafi konumu ve üretim maliyeti avantajlarıyla uluslararası ticarette rekabet edebilecek yenilikleri ve politikaları hayata geçirdiği belirtildi.
Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının Desteklenmesi Hakkında Karar'ın uygulanarak önemli bir destek mekanizmasının devreye sokulduğu hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

YLDA Projesi kapsamında, yurt dışı lojistik dağıtım ağlarının baştan sona bir sistem olarak ele alınarak aşamalarına göre desteklenmesinin öngörüldüğü vurgulanan açıklamada, "Destek mekanizmasıyla yurt dışında ilk kez kurulacak tesislerin ve uçtan uca tüm lojistik süreçlerin yönetilmesini teminen, bu tesisler ile entegre çalışacak dağıtım ağı, cep depoları ve bu ağın işletilmesine yönelik kurulum, bakım, bilişim sistemleri, teknik donanım ve dekorasyon, yatırım, ruhsat ve izin ile bunlarla ilgili hukuki danışmanlık giderleri desteklenecektir." denildi.
Ayrıca YLDA'nın Türkiye'nin ihracatını artıracağı, lojistik ve taşımacılık sektörünü dünya çapında rekabet edebilir hale getireceği belirtilen açıklamada, "Bu ağlar, ihracatçılarımızın uluslararası tedarik ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla nüfuz etmelerini temin edecek ve önemli pazarlardaki ihracatımızı hem sürekli kılacak hem de pazar payımızın yüksek olduğu yerlerde kalıcılığımızı sağlayacak altyapı imkanlarını sağlayacaktır. Bu sayede hem mal ihracatımızın artırılması, hem de lojistik ve taşımacılık sektörümüzün dünya çapında rekabet edebilir düzeye gelmesi amaçlanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.
"Proje, Avrupa'nın en önemli liman şehirlerini kapsıyor. İtalya (Trieste), Fransa (Sete ve Marsilya), İspanya (Tarragona ve Barselona) ve Almanya (Hamburg) olmak üzere Avrupa'da 4, ABD'de ise Chicago ve New Jersey merkezli olmak üzere 2 YLDA Projesi'ne onay verilmiştir. Chicago merkezli projede 1 merkez depo ve 10 cep depo öngörülürken, New Jersey merkezli projede 1 merkez depo ve 9 cep depo yapılması planlanmaktadır. Bugün itibarıyla, Chicago ve Los Angeles ile New Jersey, Long Beach, Houston ve Savannah'ta yer alan depolar aktif hizmet vermektedir."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı