TİGEM’de misafirhane krizi!

TİGEM’de misafirhane yönetmeliğine aykırı bir şekilde AKP’li milletvekillerine tahsis edilen ve bir inşaat firmasına özel olarak yaptırılan misafirhane odaları krize neden oldu.

GÜNDEM 23.03.2023, 04:35
1
TİGEM’de misafirhane krizi!
Dört milletvekili ile birlikte TİGEM Yönetim Kurulu üyesi eski milletvekilinin misafirhane yönetmeliğine aykırı bir şekilde misafirhaneyi yıllarca kullanması dikkat çekerken, söz konusu milletvekillerinin depremzedelere rağmen misafirhanedeki odalarını boşaltmaması, kurum içinde tepkilere neden oldu.
Türkiye’nin tarımsal üretiminde en önemli girdilerinden olan sertifikalı tohum ve üstün vasıflı damızlık üretiminde önemli bir görevi bulunan TİGEM’in, Yenimahalle’de sosyal tesislerde yer alan misafirhanesinde 5 odanın misafirhane yönetmeliğine aykırı bir şekilde AKP İstanbul ve Diyarbakır milletvekilleri tarafından uzun yıllardır kullanılması tepkileri de beraberinde getirdi. 20 odanın bulunduğu misafirhanede milletvekillerinin kullandığı 5 odanın bir inşaat firması tarafından tefrişatının yaptırılması ve odaların tamamen milletvekillerine tahsis edilmesi dikkat çekerken, TİGEM Yönetim Kurulu ve Genel Müdürlüğü’nün yönetmeliğe aykırı bu kullanıma göz yummaları da manidar bulunuyor.

Kurumların misafirhane yönetmeliğine göre bir kişi en fazla bir ay süre ile misafirhaneyi kullanabileceği belirtilirken, TİGEM’de özel bir inşaat firmasına tefrişatı yaptırılarak bazı milletvekillerine tahsis edilen misafirhane odaları ile ilgili olarak Sayıştay denetçilerinin yaptıkları denetimlerde söz konusu suiistimalle ilgili hiçbir uyarı ve tespitte bulunulmaması dikkat çekti.

TİGEM Genel Müdürü Hasan Gezginç, AKP İstanbul Milletvekilleri Hasan Turan, Halis Dalkılıç ve Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal ile TİGEM Yönetim Kurulu üyesi eski Uşak Milletvekili Nuri Uslu’ya tahsis edilen misafirhane odaları ile ilgili sorularımızı cevapsız bırakması da soru işaretlerine neden oldu. Gezginç, söz konusu milletvekillerinin misafirhaneyi ne zamandan bu yana kullandıkları, ne kadar ücret alındığı ve milletvekillerinin uzun süredir misafirhaneyi kullanmalarının lojman ve misafirhane yönetmeliğine bir aykırılık teşkil edip etmediğine yönelik soruları cevapsız bıraktı.

TİGEM misafirhanesinde yönetmeliğe aykırı bir şekilde kullandırılan odaların tamamen milletvekillerine tahsis edilmesine rağmen milletvekillerinin sadece kaldıkları günün parasını ödemeleri ise ayrı bir skandal olarak görülüyor. Milletvekillerinin gelmedikleri gün odalar başka kimseye kullandırılmazken, bu günlerin parasının milletvekillerinden alınmaması TİGEM’de misafirhane yönetmeliğinin nasıl çiğnendiğini gözler önüne seriyor.

TİGEM misafirhanesi uzun yıllardır milletvekilleri tarafından yönetmeliğe aykırı bir şekilde kullanılırken, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta yaşanan büyük depremlerin ardından birçok depremzedenin misafirhaneye getirilmesine rağmen milletvekillerinin odalarını yine boşaltmaması tepkileri daha da artırdı.  20 odanın bulunduğu misafirhanede 16 oda tamamen depremzedelere verilirken, milletvekilleri tarafından kullanılan odalar boşaltılmadığı için bu odalar depremzedelere verilemedi. Milletvekillerinin gelmedikleri günlerde bile odaların boş durduğu halde kullanılamaması yaşanan skandalın boyutunu ortaya koyuyor.

Diğer yandan TİGEM Genel Müdürü Hasan Gezginç, Genel Müdür Vekili Ergün Erol ve Teftiş Kurulu Başkanı Hüseyin Duran, AKP’den milletvekili aday adayı olmak için görevlerinden istifa ettiler. Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcısı istifa etmesine rağmen yerine atamalar yapılmadığı için Türkiye’nin tarımsal üretimde gözbebeği konumundaki TİGEM’i, hiçbir karar alınamayacak duruma getirdi. Yönetim Kurulu’nda çoğunluk bulunmadığı için hiçbir karar alınamazken, Genel Müdür’ün de bulunmaması kurumu tamamen başsız ve yönetimsiz bıraktı.

Milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa eden TİGEM Genel Müdürü Hasan Gezginç’in giderayak yaptığı atamalar da tepki çekti. Yaklaşık 10 aydır TİGEM Genel Müdürlüğü yapan Gezginç’in kendisi tarafından görevlendirilen ancak bugüne kadar ataması yapılmayan 5 daire başkanının tam istifa ettiği gün atamasını yapması dikkat çekti.
Hasan Gezginç ile ilgili skandallar bununla da kalmazken, TİGEM Genel Müdürlüğü’nden ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan istifa etmesine rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı’nda kendisine tahsis edilen odayı kullanmaya devam etmesi de kamu imkânlarının kendi çıkar ve menfaatleri için nasıl kullanıldığını ortaya koyuyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Mayıs 2023
İmsak 03:34
Güneş 05:15
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:57
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı