TMO, Konya Çumra deposundan hububat çalındığı iddialarını doğruladı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Çumra'da kiraladığı geçici bir depoda 7 bin 500 ton hububat çalındığı iddialarına ilişkin, “Çumra deposunda yapılan son kontrollerde depolardaki bir miktar ürünün bulunmadığı tespit edilmiştir." açıklamasını yaptı.

EKONOMİ 10.11.2023, 16:55
1
TMO, Konya Çumra deposundan hububat çalındığı iddialarını doğruladı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Konya Çumra'da TMO'nun kiraladığı geçici bir depoda 7 bin 500 ton hububat çalındığı iddialarını doğrulayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, ‘Çumra deposunda yapılan kontrollerde bir miktar ürünün bulunamadığı’ belirtilirken, bulunamayan miktar konusunda ise bilgi verilmedi.
TMO tarafından yapılan açıklama şöyle:
“Özellikle Konya gibi hububat üretiminin yoğun olduğu illerimizde, Kurumumuza arz edilen tüm ürünlerin alınabilmesi amacıyla mevcut TMO depoları ve lisanslı depolara ek 3. şahıslardan da depo kiralanarak alım kapasitemiz artırılmıştır. Çumra’da alımların tamamlanmasına müteakip gerekli tüm tedbirler alınarak kiralık depolar mühürlemek suretiyle kapatılmış, ürün sigorta kapsamına alınmış ve 7/24 saat esasına göre özel güvenlik ekibi görevlendirilmiştir.
BİR MİKTAR ÜRÜN BULUNAMADI: TMO’nun ülke genelinde alım yaptığı tüm depolarda uyguladığı gibi Çumra’da da depo ve stoklar belirli periyotlarla ilgili TMO personelince kalite yönüyle kontrol edilmiştir. Çumra deposunda yapılan son kontrollerde depolardaki bir miktar ürünün bulunmadığı tespit edilmiştir.
İNCELEMEK ÜZERE MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ: Bunun üzerine Konya Başmüdürlüğümüzce konu ivedilikle adli kolluk makamlarına intikal ettirilerek adli soruşturma başlatılması talep edilmiştir. Aynı gün Teftiş Kurulu Başkanlığımızca da konuyu incelemek ve soruşturmak üzere müfettiş görevlendirilmiştir. BEŞ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, BİR KİŞİ TUTUKLANDI: Çumra Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili olarak 5 kişiyi gözaltına almıştır. Bunlardan 1 kişi halen tutuklu, 4 kişi adli kontrole tabidir. Konuya ilişkin Kurumumuz müfettişlerinin ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kapsamlı inceleme ve soruşturması devam etmekte olup süreç titizlikle takip edilmektedir."
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:02
Güneş 07:27
Öğle 12:33
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı