Tokat'ta nadide hazinesi Akzambak: Kilosu 5 bin Euro civarında!

Tokat'ın Milli Çiçeği Akzambak, hem nadirliği hem de şifalı özellikleriyle öne çıkıyor. Nesli tükenmekte olan bu endemik güzellik, Mayıs ve Haziran aylarında bembeyaz çiçekleriyle adeta bir görsel şölen sunuyor.

AİLE 08.06.2024, 13:15
Tokat'ta nadide hazinesi Akzambak: Kilosu 5 bin Euro civarında!
Bembeyaz yapraklarıyla adeta bir gelinlik gibi süslenen Tokat'ın milli çiçeği akzambak, sadece göz kamaştırıcı bir güzellik değil, aynı zamanda doğanın sunduğu en nadide şifalardan biri. 
Akzambak poleni özellikle organik boya yapımında tercih edilirken, yaprakları da doğal bir antibiyotik görevi görerek enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı oluyor. Poleninin bal ile karıştırılması karaciğerin yenilenmesine destek sağlarken, cilt hastalıkları, romatizma ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde de faydalı olduğu biliniyor.
Tokat’ın nesli tükenmekte olan değerli çiçeği akzambak, hem ekonomiye katkı sağlayarak bölge ekonomisine canlılık kazandırıyor hem de sağlık açısından önemli bir kaynak olarak yerel ve uluslararası pazarda talep görüyor.
Yurt dışından polen ve yapraklarına talebin fazla olduğunu aktaran akzambak üreticisi Erdi Can Aydemir, konuşmasının devamında şunları kaydetti:
“Çiçeğini topluyoruz. Ortasındaki polenleri de makas yardımıyla alıyoruz. Şu gördüğünüz polendir başka bir kaba koyuyoruz. Çiçekleri başka bir kaba koyuyoruz. Polenleri daha sonra elek yardımıyla eliyoruz ve kurutmaya bırakıyoruz. Poleni boya yapımında kullanılmaktadır. Bal ile karıştırılıp yenildiğinde karaciğerin yenilenmesini sağlıyor. Topladığımızı çiçeklerin yapraklarından çayı meydana geliyor. Her sabah ve akşam içilmelidir. Baş ağrısı, sinüzit ve nefes darlıklarına iyi geliyor. Hem yurt içinden hem de yurt dışından talebimiz var. Genellikle yurt dışından talep oluyor. Yurt dışındakiler sağlıklarını çok düşünüyorlar. Polenimiz organik boya yapımında kullanılmaktadır. Kilosu 5 bin Euro civarındadır. Çayımızı ise yurt dışına 2 bin 500 Euro civarında gönderiyoruz. Çayımızı Adana başta olmak üzere yurt dışında Almanya, Hollanda ve Fransa gibi yüksek verim olan yerlere gönderiyoruz. Polenini Zurih’e organik boya fabrikasına gönderiyoruz.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı