TOKİ başvurusunu aynı evden kaç kişi yapabilir?

TOKİ evleri hem sağlamlığı hem de ödeme kolaylığı ile son dönemlerde çoğu kişinin sahip olmak istediği evler olmuştur. İşte TOKİ evlerine ilişkin başvuru şartları gibi önemli bilgiler…

EKONOMİ 09.02.2024, 03:40
TOKİ başvurusunu aynı evden kaç kişi yapabilir?

TOKİ başvurusunu normalde aynı evden sadece bir kişi yapabilmektedir. Ancak, hanede 18 yaşını geçmiş olan çocuklar o evde ikamet etseler de misafir sayıldıkları için başvuruda bulunabilirler. Yani, bu konuda bir sayı sınırı yoktur. Ancak, söz konusu evde anne ve baba ya da çocukları bulunmayan iki eş, aynı anda başvuru yapamazlar.

TOKİ başvuru şartları, başlıca şu şekildedir:

e-Devlet TOKİ kura sonuçlarını sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/toki-kura-sonucu-sorgulama linkini kullanabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra giriş yap butonunu kullanıp e-Devlet portalına giriş yapmanız gerekir. Ardından açılan sayfada adınıza yapılmış olan TOKİ başvurularını görüntüleyebilir ve sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

TOKİ evi kiraya verilebilir. TOKİ evlerinde kiraya verme konusunda herhangi bir yasak bulunmamaktadır. Ev ödemelerini düzenli olarak ödeyen ev sahipleri, evlerini kiraya verebilir. Ancak, kiraya verilen evde yüz kızartıcı suçlar gibi çeşitli suçların işlendiği tespit edilirse mahkeme kararı ile kiracıya değil, ev sahibine dava açılabilir. Bu noktada ev sahibi cezaya çarptırılır ya da evden feragat eder.TOKİ evinin satılması mümkündür. Ancak, TOKİ evinin satılabilmesi için evin bütün borçlarının ödenmesi gerekir. Aksi taktirde evin satışı gerçekleşemez. Mülk sahibi haklarını devretse bile bu durum tespit edilirse eve el koyulur ve ev hem mülk sahibinden hem de evin satıldığı kişiden alınmış olur. Bu yüzden TOKİ evini borçlarını ödemeden yasal yollarla güvenilir bir şekilde satmak mümkün değildir.

TOKİ evine icra gelmesi, özellikle de söz konusu olan TOKİ evinin borçları bitmişse mümkündür. Borcu biten TOKİ evleri satılabilir ya da icra konulabilir evlerdir. Bu yüzden TOKİ evine icra gelmesi söz konusu olabilir. Ancak, borcu henüz bitmemiş evlerde ise bu konu, oldukça karmaşıktır ve uzun dava süreçleri sonucunda çözülebilir.TOKİ evi fiyatları, evin büyüklüğü ve konumu gibi çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Buna ek olarak borcu ödenerek satışa sunulmuş olan TOKİ evlerinde de fiyat belirleme konusunda inisiyatif yalnızca mülk sahibine aittir.

TOKİ evleri, ülkemizde yaşanan deprem olaylarından sonra sağlamlık konusunda akıllara gelen ilk yapılar arasına girmeyi başarmıştır. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerde de TOKİ evlerinin diğer birçok eve göre sağlam olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki TOKİ evlerinin 9 büyüklüğündeki depremlerin şiddeti karşısında bile dayanıklı bir şekilde durabileceğini belirtmiştir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:57
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı