TOKİ taksitleri ne kadar? Asgari ücret üstünde... Böyle sosyal konut olmaz

Soysal konut altında TOKİ tarafından yapılan konut projelerinin taksitleri asgari ücret gerçeğini de gözler önüne seriyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, Tuzla’da yapımı tamamlanan TOKİ evlerinin fiyatı ve taksitlerinin yeniden hesaplandığını ve aylık taksitlerin 15-21 bin liraya yükseltildiğini söyleyerek asgari ücrete dikkat çekti.

EKONOMİ 08.12.2023, 16:55
TOKİ taksitleri ne kadar? Asgari ücret üstünde... Böyle sosyal konut olmaz
CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, iktidarın 4 yıl önce başlattığı konut projesi kapsamında Tuzla’da yapımı tamamlanan evlerin fiyat ve taksitlerinin yeniden hesaplandığını ve aylık taksitlerin 15-21 bin liraya yükseltildiğini belirterek, “TOKİ mağduru vatandaşlar isyan ediyor. 4 yıl boyunca oyalandılar, şimdi de kendilerine birkaç milyon liralık evlerin satılmasını kabul edemiyorlar. Ödeme durumları da yok. Çoğu vazgeçiyor. Dar gelirlilerin bu ödemeyi yapabilmesi mümkün değil. Aylık taksitler asgari ücretin çok üzerinde. Böyle sosyal konut olmaz. TOKİ rant peşinde, projeler peşinde koşacağına vatandaşa gerçek anlamda sosyal konut inşa etmeli” dedi.
CHP Genel Saymanı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, 2019 yılında iktidar tarafından başlatılan '100 Bin Sosyal Konut Projesi’ kapsamında Tuzla'da yapımı tamamlanan konutların fiyatlarının yükseltilmesi nedeniyle hak sahibi vatandaşların zor durumda kaldığını ifade etti. Karabat, yaşanan sorunlarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları dile getirdi:

“Cumhuriyet tarihinde ilk defa barınma ve nitelik beslenme krizi çıkaran AKP, sorunları büyütmekten öteye gidemiyor. Şimdi de ‘sosyal konut yapıyorum’ diye vatandaşın aklıyla dalga geçiyor. TOKİ'nin 2019'da başlattığı ‘100 Bin Sosyal Konut Projesi’ için İstanbul Tuzla’da 5 bin 750 konut yapılacaktı. 4 yıl geçti proje ilerlemiyor. Sözde 1-1 buçuk yıl içinde bitecekti.

Dar gelirli vatandaşlar barınma kriziyle cebelleşirken AKP umut tacirliği yapıyor. Halka yalan söylemekten utanmıyorlar. Tek tek anlatalım: 2019’da proje ilan edildiğinde Erdoğan ne demişti: ‘Bu projelerle vatandaşlarımıza yüzde 10 peşinatın ardından kalan tutarın tamamı için aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkanını sağlayacağız.’ Proje ilan edildiğinde o dönemki hesaplamalarla 2+1 ve 3+1 evlerin fiyatları 200 bin TL civarındaydı. Başta Erdoğan olmak üzere AKP’li Bakanlar Murat Kurum ve Berat Albayrak, öve öve bitiremiyorlardı. Kira öder gibi ev sahibi olunacağını söylüyorlardı. Şimdi Tuzla’daki biten kısım için yeni fiyat listesi yapıldı. 2+1 evlerin fiyatları 2,7-3 buçuk milyon TL, aylık taksitleri de 13-17 bin TL arasında değişiyor. 3+1 evlerin fiyatları 3-4 milyon TL civarında. Aylık taksitler de 15-21 bin TL arasında değişiyor.

TOKİ mağduru vatandaşlar isyan ediyor. 4 yıl boyunca oyalandılar, şimdi de kendilerine birkaç milyon liralık evlerin satılmasını kabul edemiyorlar. Ödeme durumları da yok. Çoğu vazgeçiyor. Dar gelirlilerin bu ödemeyi yapabilmesi mümkün değil. Aylık taksitler asgari ücretin çok üzerinde. Böyle sosyal konut olmaz. TOKİ rant peşinde, projeler peşinde koşacağına vatandaşa gerçek anlamda sosyal konut inşa etmeli."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı