Trafik cezası olan araç muayeneden geçer mi?

Araç sahiplerinin trafik cezası ve araç muayenesi gibi dikkat etmeleri gereken birçok konu bulunur. İşte araç sahiplerine yönelik önemli bilgi ve tavsiyeler.

AİLE 12.02.2024, 13:45
2
Trafik cezası olan araç muayeneden geçer mi?
Trafik cezası olan aracın muayeneden geçmesi mümkün değildir çünkü trafik cezası olan araçlar muayeneye alınamazlar. Bu yüzden aracınızın muayenesi ya da sigortası gibi belirli aralıklar ile yaptırmanız gereken işlemlerini gerçekleştirirken aracınızın üzerine ödenmemiş herhangi bir ceza olmamasına dikkat etmelisiniz.

Trafik cezası olan aracın satılması mümkün değildir. Araç devri yaparken aracın üstünde herhangi bir ceza ya da icra bulunmuyor olması gerekir. Aksi taktirde aracın satışı gibi birçok işlemin yapılması mümkün değildir.

Trafik cezası bulunan kişinin tıpkı araç satamadığı gibi araç alması da mümkün değildir. Herhangi bir ceza ya da icra dosyası sebebiyle borçlu olan kişiler, noterde işlem gerçekleştiremezler. Bu yüzden trafik cezası olan kişilerin hem araç alabilmesi hem de araç satabilmesi için tüm borçlarını ödemeleri gerekir.

Trafik cezası olan aracın yurtdışına çıkması mümkün değildir. Trafik cezası gibi herhangi bir borcu bulunan araçlar ve araç sahipleri, gümrükten geçemezler. Bu kişilerin yola çıkmadan önce borçlarını ödemeleri ya da gümrük veznesine borç ödemesi yapmaları gerekir.

Trafik cezasına itiraz edebilmeniz için cezanın kesilmiş olduğu şehirde bulunan Sulh Ceza Hakimliği tarafına dilekçe vermeniz gerekir. Ancak, bu işlemi ceza kâğıdı elinize geçtikten sonraki 15 gün içerisinde yapmanız gerekir. Buna ek olarak bu işlemi yaparsanız ve itiraz talebiniz kabul edilmezse erken ödeme indiriminden faydalanmanız da mümkün olmayacaktır.

Plakaya yazılan ceza sorgulama işlemi https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama linki üzerinden yapılabilir. Linke tıklayıp e-Devlet portalına giriş yaptıktan sonra adınıza kayıtlı olan plakaların cezalarını görüntüleyebilirsiniz. Birçok kişi plaka kendisine ait olmasa da o plaka üzerine yazılan cezaları sorgulayabileceğini zannetse de böyle bir şey mümkün değildir. Bir plakanın üstüne yazılan cezaları sadece o plakanın sahibi görüntüleyebilir.
Muayenesiz araç trafik cezası ne kadar?
Zorunlu trafik sigortası gecikme cezası ne kadar hesaplama?
Plakaya göre trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?
2024 Trafik cezası erken ödeme indirimi ne kadar? Nasıl hesaplanır?

Trafik cezasını ödemek için kullanabileceğiniz birçok yöntem bulunur. İlk yöntem PTT şubelerine giderek veznede ödeme yapmaktır. Bir diğer yöntem ise mobil bankacılık uygulamaları üzerinden trafik cezası ödemesi seçeneğini seçerek ödeme yapmaktır. Kullanılabilecek son yöntem ise vergi dairelerine giderek ödeme yapmaktır

Şahsa yazılan trafik cezası elbette ki ödenebilir. Ancak, bu ödeme işlemi yalnızca şahsın kendisi tarafından gerçekleşebilir. Yani, trafik cezası bulunan şahıs dışındaki kişilerin plakayı bilseler de söz konusu olan trafik cezasını ödemeleri mümkün değildir.

Trafik cezasını araç sahibinin ödeyip ödemeyeceği, duruma göre değişebilir. Trafik cezası, aracı süren kişinin kimliği belli olmayan bir anda yazılmışsa otomatik olarak araç sahibi adına yazılır ve cezayı araç sahibinin ödemesi gerekir. Ancak, araç kiralanmışsa ya da araç sahibi aracı başka bir sürücünün sürmesine izin vermişse, ceza yazılmasına neden olacak olan olayı yaşayan kişinin o sürücü olduğu saptanabilir. Bu durumda trafik cezasını cezaya neden olan eylemi gerçekleştiren kişi öder. Yani, cezayı araç sahibi değil aracı kullanan kişi öder. Ancak, bu durumun gerçekleşebilmesi için aracı kullananın araç sahibi olmadığının ispat edilmesi şarttır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 26 Şubat 2024
İmsak 05:48
Güneş 07:08
Öğle 12:57
İkindi 16:05
Akşam 18:36
Yatsı 19:50
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı