Son Dakika

Trafikteki araçların yüzde 20’si “sigortasız”

Son yıllarda özellikle yedek parça fiyatlarında yaşanan artışlar, zorunlu trafik sigortası ve kasko fiyatlarında artışa neden oldu. Geçen yıldan bu yıla yüzde 100’ün üzerinde artan zorunlu trafik sigortası fiyatları vatandaşı zorlarken, trafikte gezen araçların yaklaşık yüzde 20’si maddi imkânsızlık yüzünden sigortasız geziyor.

EKONOMİ 07.07.2024, 04:35
Trafikteki araçların yüzde 20’si “sigortasız”
Son yıllarda özellikle ekonomik koşullarda yaşanan kötüye gidiş her alanda etkisini göstermeye devam ediyor. Özellikle otomotiv piyasasında yedek parça fiyatlarında yaşanan artışların ardından kasko ve zorunlu trafik sigortası ücretleri de artışa neden oldu. Artan fiyatlar karşısında ise vatandaşların bir kısmı zorunlu trafik sigortasını dahi yaptıramayacak hale geldi. Trafiğe kayıtlı 29 milyon 367 bin araç bulunuyor. Bu araçların yaklaşık yüzde 20’sinin zorunlu trafik sigortası bulunmuyor. Bu durum ile birlikte olası kaza durumlarına karşı sürücüler mağdur olurken, her ay yüzde 3 oranında zamlanmaya devam eden kasko ve zorunlu trafik sigortası tutarları ise vatandaşı zorlamaya devam ediyor.  

Her ay gelen zamların ardından geçen yıla göre zorunlu trafik sigortası fiyatları yüzde 100’ün üzerinde artış gösterirken, ortalama 10 bin lira civarında olan ücretler ise vatandaşı zorluyor. Birde buna önümüzdeki aylarda gelmesi planlanan taksitli ödeme seçeneğinin kaldırılma ihtimali eklenince trafikte sigortasız araçların sayısının daha da artması bekleniyor.

Sigorta şirketlerinin art niyetli kişiler tarafından yapılan hareketlere istinaden kendisini korumaya çalıştığını ifade eden sigorta acente temsilcisi Arif Karamanoğlu, piyasanın serbest piyasadan çıkarılmasının gerekli olduğunu belirterek, “Avrupa Birliği uyum yasaları doğrultusunda kaza tespit tutanaklarının kişiler tarafından tutulması ile birlikte kişilerin art niyetli olarak sigorta şirketlerinin ödemediği alkol, ters yön, ehliyetsizlik gibi koşullar kişiler vasıtasıyla ortadan kaldırıldı. Bu da şirketlerin maliyetlerini arttırdı. Şirketler, her ay ne kadar prim ödediği hesapları üzerinden zam yapmak durumunda kaldı. Kaza tespit tutanaklarının trafik polisleri tarafından tutulması gerekli. Nasıl ki teminatı devlet belirliyor ise primleri de devlet belirlemeli. Serbest piyasa sistemi yerine devletin primleri belirlemesi gerekli.” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Temmuz 2024
İmsak 03:53
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:00
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı