TÜİK'ten ilginç açıklama! Veriler elimizde yok

TÜİK'in mahkemeye verdiği yanıt dikkat çekti. Mahkeme 2022 yılına ait TÜİK'ten enflasyon hesaplamalarında kullandığı fiyat listesini talep etti. TÜİK şuan elinde verilerin olmadığını aktardı.

GÜNDEM 14.06.2024, 10:25
2
TÜİK'ten ilginç açıklama! Veriler elimizde yok
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarafından açıklanan enflasyon verileri hakkında şeffaflık ve doğruluk oranlarının gerçekliği eleştirilerin hedefinde. Konu ile alakalı yaşanan fiyat listelerinin yayımlanmasının durdurulması ve bu durumun yargıya taşınmasının ardından yaşanan gelişmeler, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Gazeteci Çiğdem Toker'in T24'te yer alan haberine göre, TÜİK'in bu süreçteki tutumunu ve yargı kararlarına karşı sergilediği direnci ele aldığı köşe yazısında, TÜİK'in mahkemeye verdiği çarpıcı yazılı cevaba dikkat çekti.

TÜİK, tarafından açıklanan enflasyon verilerinde 2 sene öncesine kadar yayınlana madde fiyat listesinin yayımlanmasını durdurdu. Bu karar, DİSK tarafından yargıya taşındı ve mahkeme, TÜİK'in bu verileri yayımlaması gerektiğine hükmetti. Ancak TÜİK, Anayasa ve yasaların yargı kararlarının  dikkate almayarak, verileri yayınlamadı.
İdare mahkemesi kararının uygulanmaması için Danıştay'a başvurdu ve Adalet Bakanlığı'na yürütmeyi durdurma talebiyle dava açtı. Bu davayı da kaybeden TÜİK, gene de fiyat listesini yayınlamadı. 

Kaynak: Karar, T24
TÜİK, "2022 yılı Mayıs ayından itibaren Kurumumuz tarafından hesaplanmaya ve yayımlanmayan ortalama madde fiyatlarının, halen Kurumda mevcut olmaması nedeniyle gönderilmesi mümkün olmamıştır." diyerek, verilerin Kurumda olmadığını belirtti.
TÜİK'in mahkemeye verdiği yazılı cevabı aktaran Toker, "Bütün bu sorunun belkemiğini oluşturan madde sepeti ve ortalama madde fiyatları listesi yine yer almıyor. Ancak 15 Mayıs 2024 tarihli (E-69662481-622.03-35790) bu yazıda şöyle bir ifade yer alıyor: 'Ancak 2022 yılı mayıs ayından itibaren Kurumumuz tarafından hesaplanmaya ve yayımlanmayan ortalama madde fiyatlarının, halen Kurumda mevcut olmaması nedeniyle gönderilmesi mümkün olmamıştır.'" dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:23
Öğle 12:49
İkindi 16:40
Akşam 20:06
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı