Son Dakika

Tüm çıkarlar İsrail üzerine kurgulanmış

Tüm bu konuları İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şinasi Gündüz ile konuştuk. İki bölümden oluşan röportaj yazı dizimizde, Siyonizm’in tarihsel sürecini ve günümüzde Siyonist işgalini, Şinasi Gündüz’ün araştırmalarıyla ele alıyoruz.

GÜNDEM 31.10.2023, 07:15
Tüm çıkarlar İsrail üzerine kurgulanmış
Siyonizm’in tarihini ve Hıristiyan Batı dünyasıyla olan ilişkilerini anlatan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şinasi Gündüz, Siyonizm’in dünyanın farklı bölgelerinde diaspora halinde yaşayan Yahudilerin, Filistin’de Yahudi ulus devleti kurmaları anlamına geldiğini belirterek, “Siyonizm kavramı 19’uncu yüzyılın sonlarında kullanılmıştır. Ancak bir düşünce olarak Siyonizm’in tarihi çok daha eskilere dayanır” dedi.
İslam coğrafyasının kalbine saplanmış paslı bir hançer gibi Müslümanları tehdit eden terörist İsrail rejiminin,  yıllardır Filistin’de uyguladığı sistematik işgali son dönemde giderek artıyor. Çocuk, kadın, yaşlı demeden Gazze’ye saldıran İsrail’in işlediği savaş suçları ve soykırım tehdidi, Batı başta olmak üzere uluslararası arenada adeta izleniyor. Durum böyleyken tüm dünyanın aklındaki  ‘İsrail neden durdurulmuyor?’ sorusunun cevabı olan ‘Siyonizm’ konusunu İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şinasi Gündüz ile konuştuk. Röportaj yazı diziminiz ilk bölümünde, genelde Yahudilikle ilişkilendirilen sapkın ve zararlı ‘Siyonizm’ düşüncesinin tarihsel sürecini ele alıyoruz.  Gazetemize Siyonizm’in Hıristiyanlık ile olan bağını ele alan Şinasi Gündüz, Batı’nın İsrail mimarisini anlattı.

Şinasi Hocam öncelikle ‘Siyonizm’ hakkında genel bilgi alabilir miyiz?
Siyonizm, dünyanın farklı bölgelerinde diaspora halinde yaşayan Yahudilerin belirli bir bölgede yaşamaları ve orada bir ulus devlet kurmaları düşüncesini ifade eder. Tabi bu özellikle Filistin topraklarında kurulacak Yahudi ulus devleti anlamına geliyor. ‘Siyonizm’ kavramı 19’uncu yüzyılın sonlarında kullanılmıştır. Ancak bir düşünce olarak Siyonizm tarihi çok daha eskilere 16’ncı yüz yıla kadar gider. Dünyadaki Siyonistlerin yarısından fazlası şu an Amerika ve Kanada topraklarında yaşıyor. 

Hocam “Hıristiyan Siyonizmi” nedir?
Siyonizm denildiğinde insanların akıllarına Yahudilik geliyor. Siyonizm sanki Yahudilik’teki dini bir öğreti gibi anlaşılıyor. Ancak Yahudiliğin ilahiyatında esasen Siyonizm diye bir kavram yok. Bu nedenle de dünyanın dört bir tarafından Siyonizm karşıtı Antisiyonist Yahudilerin eylemlerini görüyoruz. Fakat tarihsel sürece baktığımızda Kıta Avrupası’nda 16’ncı yüzyılda Martin Luther gibi papazların kendi kutsal metinlerini daha zahiri okumaya tabi tuttuklarını görüyoruz. Ve bu okumalardan Yahudilerin desteklenmesi gerektiği fikri ortaya çıktı.

Hıristiyan dini metinlerinde Siyonizm’i ortaya çıkaran şey nedir?
Hıristiyanların Eski Ahit olarak adlandırdığı dini metinlerde Yahudiliğin seçilmiş olduğundan bahseden, ‘vadedilmiş topraklar’ konusu zahiri olarak okunmaya başlandı. Hıristiyanların Yeni Ahit olarak dillendirdiği metinin sonunda İsa Mesih’in yeryüzüne ikinci gelişinde bir tanrısal plandan bahsediliyor. Bu plana göre,  dağınık halde yaşayan Yahudiler önce Filistin’e gelip yerleşecekler, sonra oraya egemen olacaklar ve Kudüs’te yıkılan mabedi yeniden inşa edecekler. Bunun üzerine yöredeki haklar onlara saldıracak ve büyük bir savaş çıkacak. Bu savaş iyiyle kötünün savaşına dönüşecek (Armegeddon Savaşı) ve bu esnada Yahudilerin büyük bir kısmı Hıristiyan olacak. Sonra İsa yeryüzüne inecek ve ‘Altın Çağ’ başlayacak. Beklenti bu, böyle bir kehanet var. Bunun için de Yahudilerin Filistin topraklarına dönmesini ve orada egemen olmaları gerektiğini düşünüyorlar.

Peki, Hocam; Hıristiyan Siyonizmi nasıl şekillendi?
Bahsettiğim metin okumalarından hareketle Siyonizm fikri gelişmeye başlıyor. Bu fikir 18’inci yüz yılda başta İngiltere ve Almanya olmak üzere Anglo-Sakson dünyada epey bir konuşuluyor, tartışılıyor. 19’uncu yüzyılın başlarında Avrupa’daki monarşilerin, Yahudilerin Filistin topraklarına dönmesi için politika yapmaya zorluyorlar. Bu da Siyonizm’in temellerini oluşturuyor. Avrupa’da Siyonizm sadece Protestan kilise çevreleri tarafından savunulmuyor. Aynı zamanda çeşitli siyasiler, politika yapıcılar da Siyonizm’e destek veriyorlar. Dolayısıyla Hıristiyan Siyonizmi gerçek anlamda Siyonizm’i üretmiştir. Nitekim I. Siyonist Kongre toplandığında orada sadece Yahudiler yok.

Siyonizm sadece dini temellere oturtulmuş diyebilir miyiz? Hıristiyanların Siyonizm’den farklı çıkarları da var mı?
Avrupa’da ciddi bir Yahudi sorunu var. Öyle ki Orta Çağ Avrupası’nda kilise çevreleri halkı Yahudi düşmanlığına sevk ediyordu. Bu da Siyonizm’in bir nedeni olabilir. Yani Avrupa’daki Yahudilerin Filistin’e gönderilerek sorunun çözülmesi isteniyordu. Ancak tek neden bu değil. Bir diğer ikinci neden de daha önemli. 19’uncu yüz yılda dönemin emperyalist süper gücü olan iki devleti, İngiltere ve Fransa, Ortadoğu’yu kontrol etmek için çeşitli yollar arıyorlardı. I. Dünya Savaşı da bu nedenle çıktı. Hem petrol rezervlerini hem de suyollarını kontrol etmek istiyorlardı. Bu nedenle Ortadoğu’da hiç olmayan devletçikler çıkardılar ve İsrail gibi bir işgal devleti kurdular. Amaç Ortadoğu’da kurulan Arap ve Müslüman devletlerin bütün enerjilerini İsrail’e harcamaları ve böylelikle bölgede kendi iktidarlarının devam etmesini sağlayacaklardı.  Bu çok önemlidir.
“HIRİSTİYAN SİYONİZMİ” KONULU RÖPORTAJ YAZI DİZİMİZİN İKİNCİ BÖLÜMÜNDE, GÜNÜMÜZDE YAŞANAN OLAYLAR EKSENİNDE EMPERYALİST BATI VE İSRAİL ARASINDAKİ SİYONİST İLİŞKİYİ ELE ALACAĞIZ.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:34
İkindi 15:07
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı