Tuncer Bakırhan'dan Bahçeli'ye 'Celal Adan' tepkisi

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TBMM Başkanvekili Celal Adan ile ilgili açıklamalarını eleştirerek “Küfür ve hakaretleri bunların konuşmalarının içerisinden çıkarırsan, geriye bir şey kalmıyor" dedi.

GÜNDEM 31.10.2023, 15:05
1
Tuncer Bakırhan'dan Bahçeli'ye 'Celal Adan' tepkisi
HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, TBMM grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bakırhan, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın dosyasının tekrar Yargıtay’a gönderilmesine ilişkin şunları söyledi:
“Hukuk katledilmeye çalışılıyor. 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’ni hiçe sayarak Can Atalay’ın serbest kalmaması için dosyayı Yargıtay’a iletti. Buradan Can Atalay’ın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu konuda üzerimize düşen bütün mücadeleyi cezaevinde bulunan arkadaşlar için ortaya koyacağımızı belirtmek istiyoru. Biz Anayasa Mahkemesi’nin mi, 13 Ağır Ceza Mahkemesi’nin mi yoksa Yargıtay’ın kararlarına mı inanacağız? Bunun cevabını bence yeni anayasa tartışmaları yürüten hükümet bize bir zahmet söylesin. Anayasa Mahkemesi ne işe yarar? Bir işe yarıyorsa 13. Ağır Ceza Mahkemesi ne yapmaya çalışıyor. Emin olun ki bu haksız ve hukuksuz tutuklamalar, bunun arkasında siyasi iradenin düşüncelerine denk düşen kararları veren yargıç ve mahkemeleri unutmayacağız.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin TBMM Başkanvekili Celal Adan’la ilgili açıklamalarını eleştiren Bakırhan, şöyle konuştu:

Bakırhan, Filistin konusunda da Birleşmiş Milletler’in ateşkes çağrısını desteklediklerini belirterek, “Karara rağmen artarak devam eden bir savaş. Dünya izliyor, uluslararası kamuoyu sorumluluk almaktan kaçınıyor. Biz tekrar uluslararası demokratik kamuoyuna seslenmek istiyoruz. Bu tür meseleler oylamalar, kınamalar, basın açıklamalarıyla durdurulamıyor. Şiddet en ağır sonuçlarıyla devam ediyor. Bu şiddeti ortadan kaldırmak için gerçek anlamda sorumluluk almak, savaşı durdurmak biz dünya insanlık mirasının da bir görevi olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu. 
Bakırhan, AKP iktidarının Filistin konusunu da iç politikaya malzeme yaptığını dile getirerek, “İsrail bir terör devletidir’ diyenler aslında İsrail ile en yakın, en sıcak, bugüne kadar Türkiye’nin tarihinde olmadığı kadar yoğun ilişki içindedirler” dedi. 
“Milletvekilimiz Sayın Sakık’ın yapmış olduğu konuşmadan sonra Meclis İdare Vekili’nin kullanmış olduğu sözleri bir kez daha buradan kınamak istiyorum. Bizler Bahçeli’den özür beklerken, maalesef kendi vekiline ve sarf etmiş olduğu sözlere sahip çıktı. MHP Genel Başkanı aslında kendi vekiline sahip çıkarak bize bir gerçekliği daha gösterdi, gerçekten bunları hakaretten, küfürden, antidemokratik uygulamaları savunmaktan başka işleri yok. Küfür ve hakaretleri bunların konuşmalarının içerisinden çıkarırsan, geriye bir şey kalmıyor...
Ülkedeki mafya ve suç örgütüyle poz verenlerin siyaseten bizlere sözleri olmamaz. Bizler Meclis’in kirli sözlerin sarf edildiği bir platform olmadığını bir kez daha belirtmek istiyoruz. Meclis küfredilen bir mekan değil. Böyle bir Meclis, Türkiye halklarının iradesi olamaz. Şimdi kalkıp tehdit ediyor, yetmemiş gibi Celal Adan’ı sahiplenmeye çalışıyor. Balık baştan kokar. Zaten başka bir şey beklemek de biraz saflık olurdu.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı