Turizm zor durumda! Karcılıoğlu: "TÜİK ve Bakanlık verileri şaibeli"

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜİK'in turizmde rekorlar kırıldığını ve geçen yıl 56 milyonun üzerinde turist geldiğini açıklamasına rağmen, sektörden gelen sesler pek de öyle olmadığını söylüyor.

EKONOMİ 18.03.2024, 13:55
1
Turizm zor durumda! Karcılıoğlu:
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜİK'in turizmde rekor kırıldığını ve 56 milyonun üzerinde turist ağırlandığını açıklamasına rağmen, sektör temsilcileri gerçeğin farklı olduğunu söylüyor. Pandemiden sonra otellerin borçlarının 10 milyar dolara yaklaştığını ve vefa anlaşmalarının bitmesiyle bankaların otellere el koyma riskinin arttığını belirten temsilciler, turizmdeki gelişmelerin endişe verici olduğunu ifade ediyor.

Sektör temsilcileri, 56 milyon turisti ağırlayacak yatak kapasitesinin olmadığını ve bu yıl hedeflenen 60 milyon turistin de hayal olduğunu ifade ediyor.
Öte yandan TÜROB verilerine göre 2023 yılında Antalya ve İstanbul'da otel doluluk oranlarında düşüş yaşandı. İstanbul'da doluluk %74,6'dan %65,2'ye, Antalya'da ise %62,2'den %56,2'ye geriledi. Türkiye genelinde ise doluluk oranı %53,6'dan %49,1'e düştü.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Onursal Kurucu Başkanı Serdar Karcılıoğlu, “Otel doluluklarında yüzde 49’larda olan bir yılı geride bıraktık. TÜİK rakamları da gelirler de turist sayıları da şaibeli” dedi. Karcılıoğlu, sınır kapılarından geçen herkesin turist olarak sayıldığını, günübirlik gelen ve alışveriş yapanların da turist sayısına dahil edildiğini belirtti.

Pandemi dönemini 8,5 milyar dolar kredi borcuyla kapatan otellerin borcu şu anda 10 milyar dolara yükselmiş durumda olduğunu dile getiren Karcılıoğlu; "Otellerin %70'i bankalarla vefa anlaşmalarıyla ayakta duruyor" dedi. Bankalar, otellere borçlarını ödemeleri için baskı yaptığını da ifade eden Karcılıoğlu, Otellerin %70-75'i bankalara ipotekli ve bankalar otelleri satarak borçlarını tahsil etmek istediğini, bu durum nedeni ile otellerin büyük zarar etme riski ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Otellerdeki göçmen işçi sorununa da değinen Karcılıoğlu; "Şu anda oteller 500 bine yakın eksik istihdamla işleri yürütüyor. Sektörde ciddi istihdam çıkışları var. Artık otellerde çok fazla göçmen işçi çalıştırılıyor. Asgari ücretin de altında ücretle çalışıyorlar. Bu durum çok tehlikeli." dedi.

Eskiden Türk turistlerin lüks otellerin ayakta kalması için önemli bir katkısı olduğunu vurgulayan Karcılıoğlu " Alım gücünün düşmesiyle artık orta sınıf kalmadı. Bu yıl gelir erimesi daha ciddi o yüzden daha kötü günler olacak. Türk turistin seyahat etme imkânı kalmadı." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı